Вступ – Introduction

Ключкадр, ключовий кадр – Keyframe – це просто мітка часу, в якій зберігається значення властивості.

For example, a Keyframe might define that the horizontal position of a cube is at 3 m on frame 1.

The purpose of a Keyframe is to allow for interpolated animation, meaning, for example, that the user could then add another key on frame 10, specifying the cube’s horizontal position at 20 m, and Blender will automatically determine the correct position of the cube for all the frames between frame 1 and 10 depending on the chosen interpolation method (e.g. Linear, Bézier, Quadratic, etc.).

Огляд наявних ключкадрів може побачити через редактор аркуша експозицій Dope Sheet.

Візуалізація – Visualization

There are some important visualization features in the 3D Viewport that can help animation.

When the current frame is a keyframe for the current active object, the name of this object (shown in the upper left corner of the 3D Viewport) turns yellow.

../../_images/animation_keyframes_introduction_visualization.png

Зверху: Поточний кадр є ключкадром для куба – Cube. Знизу: Поточний кадр не є ключкадром.

Інтерполяція – Interpolation

Інтерполяція ключкадрів представляється та керується за допомогою анімаційних кривих – animation curves, також відомих як Ф-Криві – F-Curves. Ці криві можуть переглядатися та модифікуватися через редактор графів Graph Editor.

../../_images/animation_keyframes_introduction_curves.png

Інтерполяція Постійно – Constant, Лінеарно – Linear, Квадратично – Quadratic та Безьє – Bézier, з екстраполяцією Лінеарно – Linear.

Вісь X кривої відповідає часу, тоді як Y представляє значення властивості. Самі ключкадри визначають точки кривої, тоді як інтерполяція керується додатковими параметрами.

Режим інтерполяції – Interpolation Mode є головною уставою, що визначає для кожного ключкадру, як ця крива інтерполюється від такого ключа до наступного. Існують ряд режимів з фіксованими формами, наприклад Constant, Linear, Quadratic тощо та з вільною формою режим Bézier.

Extrapolation – екстраполяція визначає те, як крива простягається перед першим та після останнього ключкадру. Головними з доступних варіантів є Constant та Linear; також можливо сконфігурувати криву, щоб вона зациклювалася.

Інтерполяція Bézier керується держаками, які мають тип держака – handle type та позицію. Позиція держаків Free та Aligned повинна задаватися вручну з Редактора Графів, тоді як держаки Vector, Automatic та Auto Clamped обчислюються автоматично зі значень ключкадрів.

Інтерполяція, Екстраполяція та Тип Держака можна також змінити з редактора аркуша експозицій Dope Sheet.

../../_images/editors_graph-editor_fcurves_properties_auto-smoothing.png

Режими згладжування держака. Жовтий: None, Блакитний: Continuous Acceleration.

Метод того, як ці три автоматичні типи держаків обчислюються, керується уставою згладжування авто держаків Auto Handle Smoothing. Режим None нагадує те, як більшість іншого програмного забезпечення працює, та враховує значення безпосередньо суміжних ключів. Режим Continuous Acceleration враховує форму всієї кривої, яка продукує згладженіші результати з коробки, але це означає, що зміни в одному ключі впливають на інтерполяцію на більшій секції кривої; це також тяжіє до проскочення більше з держаками Automatic.

Типи Ключкадрів – Keyframe Types

Для візуального відрізнювання звичайних ключкадрів від різних анімаційних подій або станів (екстремуми – extremes, розбивки – breakdowns чи інші проміжні – in-betweens) існує можливість застосування різних кольорів забарвлення для їх візуалізації.

../../_images/animation_keyframes_introduction_types.png

Зліва: не вибране; Справа: вибране.

Ключкадр – Keyframe (білий / жовтий діамант)

Звичайний ключкадр.

Розбивка – Breakdown (маленький блакитний діамант)

Стан розбивки. наприклад для переходів між ключовими позами.

Утримання Рухання – Moving Hold (темно сірий / оранжевий діамант)

Ключкадр, що додає невелику кількість руху навколо утримуваної пози. В Аркуші Експозицій – Dope Sheet це також буде показуватися смугою між ними.

Екстремум – Extreme (великий рожевий діамант)

Стан екстремуму – „extreme“ або для деяких інших цілей при потребі.

Тремтіння – Jitter (крихітний зелений діамант)

Заповнювач або запечений ключкадр для ключування чи для деяких інших цілей при потребі.

Показ Держаків та Режиму Інтерполяції – Handles & Interpolation Mode Display

Аркуш Експозицій – Dope Sheet може показувати держак Безьє, асоційований з ключкадром, та позначати сегменти з не-Безьє інтерполяцією. Це полегшує базове редагування інтерполяції без використання Редактора Графів – Graph Editor.

Форма іконки представляє тип держаків Безьє – Bézier Handles, що належать до цього ключкадру.

../../_images/animation_keyframes_introduction_interpolation.png

Зверху: сумарно, Безьє, Лінеарно.

Коло – Circle

Авто Затиснуто – Auto Clamped (стандартно)

Коло З Крапкою – Circle With Dot

Автоматично – Automatic

Квадрат – Square

Вектор – Vector

Обрізаний Діамант – Clipped Diamond

Вирівняно – Aligned

Діамант – Diamond

Вільно – Free

Якщо держаки ключкадру мають різні типи або, у випадку сумарних рядів, що представляють кілька одночасно кривих, то буде використовуватися з доступних варіантів іконка, що найнижче розташована у цьому списку. Це означає, що якщо групований ряд використовує іконку кола, то гарантовано, що жоден з цих групованих каналів не має авто ключів.

Горизонтальні зелені лінії позначають використання не-Безьє інтерполяції – Interpolation. Ця лінія тьмяніє у сумарних рядах, якщо не всі груповані канали мають однакову інтерполяцію.

Показ цієї інформації може бути вимкнено через опцію Show Handles and Interpolation меню View Menu редактора Dope Sheet.