Використання – Usage

Наприклад, ми візьмемо наявний blend-файл, що був зроблений для моноскопічного рендерингу, та перетворимо його для стерео 3D.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_anaglyph.png

Фабрика Істот – Creature Factory 2 від Andy Goralczyk, рендерено у 3D стерео (анагліф).

Вступ – Introduction

Почніть з відкривання вашого проекту файлу, у цьому випадку turntable.blend із серій Open Movie Workshop Creature Factory 2 з Blender Institute від Andy Goralczyk.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_turntable-creature.png

Turntable Creature Factory 2.

Уклад Стереоскопії – Stereoscopy Setup

Go to the Output Properties and enable Stereoscopy for this scene.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_views-panel.png

Огляди рендера сцени.

Примітка

При увімкненні вами Stereoscopy для сцени ви отримуєте передогляд 3D в оглядвікні, а також кілька панелей, що відтепер доступні по всьому інтерфейсу користувача.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_viewport.png

Оглядвікно з візуалізацією 3D.

Камера – Camera

Для підправлення параметрів стерео 3D виберіть камеру в Outliner. На панелі Camera перейдіть у вкладку Stereoscopy та змініть устави для Відстані Збіжності – Convergence Distance.

Оглядвікно буде відповідати у реальному часі на ці зміни, дозволяючи вам передоглядати поточне значення глибини сцени.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_camera-stereoscopy-panel.png

Convergence Distance для стерео.

Оглядвікно – Viewport

Перед тонким підлаштуванням параметрів камери ви можете установити площину збігання в оглядвікні на основі розстави глибини вашої сцени. Вийдіть з огляду камери й ви одразу побачите площину збіжності перед камерою.

You can toggle this and other display settings in the Stereoscopy panel of the 3D Viewport’s Sidebar. In the following image, the camera’s frustum volumes are also visible.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_stereo-preview.png

Площина та об’єм передогляду стерео в оглядвікні.

Показ Стерео 3D – Stereo 3D Display

Якщо ви маєте справжній дисплей 3D, то у певний момент ви можете змінити режим показу 3D у меню Window, викликавши оператор Stereo 3D. Майте на увазі, що деякі режими вимагають повноекранного режиму для роботи.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_window-stereo-3d.png

Меню Window, оператор Stereo 3D.

Передогляд в Оглядвікні – Viewport Preview

Перед рендерингом вашої сцени ви можете зберегти Передогляд в Оглядвікні анімації для тестування при фінальному показі. На панелі Render: Output ви можете обрати потрібний вивід із секції Views Format.

Опції тут включають окремі файли для кожного огляду, зверху-вниз, анагліф, серед інших. Виберіть той, що відповідає вашим вимогам показу.

Рендеринг та Редактор Зображень – Rendering and Image Editor

Як тільки ви задоволені результатами, ви можете рендерити фінальну анімацію. У Редакторі Зображень ви можете перевірити індивідуальні огляди та результат стерео.

Формати Зображення – Image Formats

Ваша фінальна анімація може бути збережена у більш надійних форматах. У цьому прикладі ми зберегли як навскісне пліч-о-пліч стерео 3D.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_render-sidebyside.png

Формат Side by Side Cross-Eye.

Фінальні Міркування – Final Considerations

Як цей посібник показав, що рендеринг стерео 3D – це більше, ніж просте генерування двох зображень. Чим раніше у конвеєрі буде укладено устави стерео, тим плавнішим буде його процес. Наступні секції є більш глибоким оглядом окремих компонентів, які ми побачили при огляді ходу роботи.

Показ Стерео 3D у Вікні – Window Stereo 3D Display

Важливим компонентом конвеєру Стереоскопії є можливість показу стерео зображення на належному дисплеї. Blender підтримує від високотехнологічних дисплеїв 3D до простих червоно-блакитних окуляр. До цього всього, ви можете задавати різний режим показу для кожного вікна.

Режим показу можна змінити через меню Window або створене вами самостійно скорочення для оператора wm.set_stereo_3d.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_window-stereo-3d.png

Меню Window, оператор Stereo 3D.

Режим Показу – Display Mode

Анагліф – Anaglyph

Рендерить два по-різному фільтровані кольорові зображення для кожного ока. Вимагаються анагліфні стереокуляри. Ми підтримуємо червоно-блакитні, зелено-пурпурні та жовто-сині окуляри.

Чергованість – Interlace

Рендерить два зображення для кожного ока в одне черговане зображення. Вимагається монітор з підтримкою 3D. Ми підтримуємо Row, Column and Checkerboard Interleaved. Опція обміну Swap Left/Right допомагає наладнати зображення на екрані. Цей метод працює краще у повному екрані.

Послідовно у Часі – Time Sequential

Рендерить почергово огляди для очей – рендер одного огляду дається в парних кадрах, іншого огляду – у непарних. Цей метод також відомий як «Перегортувана Сторінка» – Page Flip. Це вимагає, щоб відеокарта підтримувала почетверений буфер – Quad Buffer, та працює лише у повному екрані.

Пліч-о-Пліч – Side-by-Side

Рендерить зображення для лівого та правого ока пліч-о-пліч. Є опція для навскісних окулярів Cross-Eye. Це працює тільки у повному екрані та повинно використовуватися з оператором Full Editor.

Зверху-Вниз – Top-Bottom

Рендерить зображення для лівого та правого ока одне над іншим. Це працює тільки у повному екрані та повинно використовуватися з оператором Full Editor.

Примітка

Режими Повного Екрана для Стерео 3D

Якщо використовуєте дисплей 3D більшість часу і будете вживати його для перегляду у стерео 3D, то ви повинні перейти у повноекранний режим. Фактично, деякі режими стерео працюють тільки у повноекранному режимі, що ховає більшість інтерфейсу користувача. У цьому випадку рекомендується працювати з двома моніторами, використовуючи екран 3D для візуалізації результату стерео, тоді як інший екран може використовуватися для звичайної роботи у Blender’і.

Камера зі Стерео 3D – Stereo 3D Camera

При використанні укладу огляду сцени зі Stereo 3D стереопара створюється на льоту та використовується для рендерингу та передвізуалізації. Для всіх цілей це працює як дві камери, що спільно використовують більшість параметрів (фокусна відстань, відсікання …). Проте, камери у стерео парі є зсунутими та можуть мати унікальне обертання та зміщення між собою.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_camera-stereoscopy-panel.png

Устави для камери зі Stereo 3D.

Міжочна Відстань – Interocular Distance

Задає відстань між камерами у парі. Хоча збігання стерео пари може бути змінено на після обробці, різні міжочні відстані будуть продукувати різні результати через те, що частини сцени будуть загороджуватися з кожної точки зору.

Відстань до Площини Збіжності – Convergence Plane Distance

The converge point for the stereo cameras. This is often the distance between a projector and the projection screen. You can visualize this in the 3D Viewport.

Сферичне Стерео – Spherical Stereo

Рендериться кожен піксель обертання камери навколо середини міжочної відстані.

Вжити Злиття Полюса – Use Pole Merge

Зникання міжочної відстані до 0 після заданого кута відрізу.

Кут Початку Злиття Полюса – Pole Merge Start Angle

Кут, при якому міжочна відстань починає зникати до 0.

Кут Кінця Злиття Полюса – Pole Merge End Angle

Кут, при якому міжочна відстань є 0.

Режим Збіжності – Convergence Mode

Поза-Осьове – Off-Axis

Камери стереопари розділяються міжочною відстанню та можуть зсуватися всередину, так що вона збігається площини збіжності. Це ідеальний режим збіжності, оскільки він максимально наближений до того, як працює людське бачення.

Паралельно – Parallel

Цей метод продукує дві паралельні камери, що не збігаються. Оскільки, цей метод потребує задання збігання вручну, то він не може використовуватися для перегляду. Цей метод є поширеним при комбінуванні реального фільмоматеріалу з рендереними елементами.

Збіжне – Toe-in

Менш поширений підхід – обертання камер замість зсування їх пірамід. Метод Toe-in рідко використовується у сучасних виробництвах 3D.

Опорточка – Pivot

Стерео пара може бути вибудувана навколо активної камери з новою камерою для кожного ока (Center Pivot) або через використання наявних камер (Left або Right). Останнє використовується зазвичай для випадків, коли потрібне тільки одне око для рендерингу наявного проекту моно 2D.

Стерео 3D в Оглядвікні – Viewport Stereo 3D

When you enable Views in the Render Layer panel, a new area is available in the 3D Viewport Sidebar region. In this panel you can pick whether to see the stereo 3D in the viewport, or which camera to see. It also allow you to see the Cameras, the Plane and the Volume of the stereo cameras.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_3d-view-stereoscopy-panel.png

Устави стерео 3D в Оглядвікні.

Камери – Cameras

When working with the Stereo 3D Viewports setup, you can inspect what each individual generated camera is looking or the combined result of them. In the Multi-View mode you can see the combined result of the left and right cameras (when available) or the current selected camera.

Площина – Plane

The convergence plane represents the screen as it is perceived by the audience. Visualizing it in the 3D Viewport allows you to layout your scene based on your depth script outside the camera view.

Об’єм – Volume

Перетин пірамід стерео камер допомагає планувати показ, уникаючи елементів, що будуть видимі тільки для однієї камери. Об’єм визначається відстанями старту та кінця відсікання. Області, що знаходяться у піраміді тільки однієї камери відомі як «області суперництва сітчатки» – retinal rivalry areas. Вони допускаються у від’ємному просторі (регіон від площини збіжності до зображення), але повинні запобігатися за будь-яку ціну у додатному просторі (область від площини збіжності до камери).

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_volume.png

Оглядвікно з 3D: показ площини збіжності та об’єму.

Імпорт/Експорт Зображення Багато-Огляду та Стерео 3D – Multi-View and Stereo 3D Image I/O

Багато-Огляд та Стерео 3D

Зображення багато-огляду можуть бути збережені у спеціальні формати відповідно до вимог виробництва. Стандартно, система зберігає кожен огляд як окремий файл, таким чином, генеруючи стільки файлів, скільки оглядів було рендерено. У виробництва стерео 3D для остаточного розгортання або навіть проміжних передоглядів зручно зберігати зображення зі стерео 3D, готові для використання з дисплеями 3D або простими анагліфними окулярами. Підтримувані формати відповідають режимам показу, доступним для вікна.

Формати з втратами – Lossy-Formats

Деякі формати стерео 3D представляються зі значною втратою даних. Наприклад, формат Anaglyph буде вирубати цілі колірні канали з оригінального зображення. Стиснений Top-Bottom буде відкидати половину ваших вертикальних даних роздільності. Формат Interlace буде значно розмішувати ваші дані. Після експорту у ці формати ви можете все ще імпортувати зображення назад у Blender для його обробки як Stereo 3D. Хоча, ви повинні узгодити режим показу 3D стерео у вікні та формат зображення 3D стерео.

Формати без втрат – Lossless Formats

Деякі формати будуть зберігати оригінальні дані, що не призводить до жодних проблем при експорті та імпорті файлів назад у Blender. Опція Individual буде продукувати окремі зображення, що (якщо вони збережені з кодуванням без втрат як PNG або OpenEXR) можуть бути завантажені назад у виробництво без втрати жодних даних. Для форматів Stereo 3D варіантами без втрат є тільки Top-Bottom та Side-by-Side з вимкнутою опцією Squeezed Frame.

Багато-Оглядний OpenEXR – Multi-View OpenEXR

Іншим варіантом є використання файлів багато-огляду формату OpenEXR. Цей формат може зберігати одночасно кілька оглядів в одному файлі та є назад сумісним зі старими оглядачами OpenEXR (хоча, ви бачите тільки один огляд). Природна підтримка багато-огляду доступна тільки для OpenEXR.

Редактор Зображень – Image Editor

Меню «Огляд» – View Menu

Після того, як ви рендерили вашу сцену з Stereo 3D, ви будете у змозі бачити рендерений результат у комбінованому стерео 3D або зможете перевіряти окремі огляди. Це працює для вузлів Viewer, результатів рендера або відкритих зображень.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_image-editor-header.png

Stereo 3D та меню View.

Формат Оглядів – Views Format

Коли ви перетягуєте стерео зображення в Image Editor, Blender відкриє його спершу як окремі зображення. Якщо ваше зображення було збережено з одним з форматів Stereo 3D, то ви можете змінити те, як Blender повинен інтерпретувати зображення, перемикаючи режим у Stereo 3D, вмикаючи Use Multi-View та обираючи відповідний метод стерео.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_image-editor-multi-view.png

Формати оглядів та стерео 3D.

Компонівник – Compositor

Компонівник Compositor працює плавно із зображеннями багато-огляду. Компонування огляду завершується перед тим, як решту оглядів починають компонуватися. Конвеєр є таким самим як для робпотоку в одиничному огляді, з тією відмінністю, що ви можете використовувати зображення, фільми або послідовності зображень у будь-якому з підтримуваних форматів багато-огляду.

../../../../_images/render_output_stereoscopy_usage_compositor.png

Компонівник – Compositor, Тло – Backdrop та вузол «Розділений Оглядач» – Split Viewer node.

Огляди для рендера визначені у поточних оглядах сцени подібним чином, як ви визначаєте роздільність – resolution на панелі «Рендер» – Render для поточної сцени, незалежно від роздільностей для вузлів «Зображення» – Image або «Шари Рендера» – Render Layers з різних сцен.

Примітка

Зображення Одиничного Огляду

Якщо зображення з вузла Image не має огляду, який ви намагаєтеся рендерити, то це зображення буде оброблене як зображення одиничного огляду.

Вузол «Перемикач Оглядів» – Switch View Node

Якщо вам треба обробити огляди окремо, то ви можете використати вузол «Перемикач Оглядів» – Switch View node для комбінування оглядів перед вузлом Виводу.

Порада

Продуктивність – Performance

Стандартно, при компонуванні та рендерингу з інтерфейсу користувача рендеряться та далі компонуються усі огляди. У ході повторів перевірки ви можете вимикати всі, окрім одного, огляди на панелі Scene Views, та повторно вмикати їх, коли ви хочете отримати кінцевий вигляд.