Inštalácia v systéme Linux
Na stránke Stiahnutie Blenderu nájdite minimálne požiadavky a kde Blender získať (ak ste tak ešte neurobili).
Inštalácia z blender.org
Stiahnite si verziu systému Linux pre svoju architektúru a rozbaľte súbor na požadované miesto (napr. ~/software
alebo /usr/local
).
Blender je možné teraz spustiť dvojitým kliknutím na spustiteľný súbor.
Pri použití tohto spôsobu inštalácie je možné mať nainštalovaných viac verzií Blenderu.
Pre ľahký prístup môžete svoj systém nakonfigurovať pridaním položky ponuky alebo skratky pre Blender. Môžete tiež asociovať blend-súbory k Blenderu, aby sa po výbere v prehľadávači súborov automaticky otvorili v Blenderi. Tieto nastavenia sa zvyčajne nachádzajú v spojení s nastaveniami správcu okien. (Gnome alebo KDE.)
Inštalácia zo Správcu balíkov
Niektoré distribúcie Linuxu môžu mať vo svojich úložiskách špecifický balík pre Blender.
Installing Blender via the distribution’s native mechanisms ensures consistency with other packages on the system and may provide other features (given by the package manager), such as listing of packages, update notifications and automatic menu configuration. Be aware, though, that the package may be outdated compared to the latest official release, or not include some features of Blender. For example, some distributions do not build Blender with Cycles GPU rendering support, for licensing or other reasons.
Ak pre vašu distribúciu existuje konkrétny balík, môžete si zvoliť, ktorý je najvýhodnejší a najpohodlnejší, inak je oficiálny binárny súbor k dispozícii na blender.org.
Inštalácia zo služby Snap
Snap je univerzálny správca balíkov navrhnutý pre prácu v rôznych distribúciách. Za predpokladu, že snap je už nainštalovaný, Blender je možné nainštalovať prostredníctvom služby snap použitím:
snap install blender
Inštalácia z tejto metódy má výhodu v tom, že aktualizácie aplikácie Blender sa inštalujú automaticky. Blender od Snapu by mal mať konzistentnejšiu distribúciu ako jednotliví správcovia balíkov.
Spustenie z terminálu
Pozrite si Spustenie z terminálu.
Vyvarujte sa konfliktu Alt+myš
Mnoho správcov okien predvolene nastavuje Alt-ĽTM na presúvanie okien, čo je skratka, ktorú Blender používa na simuláciu myši s tromi tlačidlami. Túto funkciu môžete mať buď deaktivovanú
, alebo môžete zmeniť nastavenia Správcu okien tak, aby sa namiesto nich používala klávesa Meta (tiež nazývaná Super alebo Windows klávesa):- Gnome
Do príkazového riadku zadajte toto (účinné pri ďalšom prihlásení):
gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences mouse-button-modifier '<Super>'
- KDE
, prepnúť z ‚Alt‘ na ‚Meta‘ klávesu.
Aktualizácia v systéme Linux
V systéme Linux existujú rôzne spôsoby aktualizácie Blenderu. Táto časť sa venuje najbežnejším prístupom.
Aktualizácia zo stránky blender.org
Po vydaní aktualizácie pre Blender si ju môžete stiahnuť priamo z webovej stránky Blenderu a nainštalovať ju pomocou krokov popísaných v časti Inštalovať z blender.org.
Aktualizácia so Správcom balíkov
Mnoho distribúcií Linuxu má k dispozícii balíčky pre Blender, ktoré je možné nainštalovať použitím distribúcie Správcu balíkov. Po inštalácii je možné Blender aktualizovať použitím rovnakých krokov ako pri aktualizácii akejkoľvek inej aplikácie.
Viď aj
Stránka Úvodnej obrazovky Predvolené, kde nájdete informácie o nastaveniach importu z predchádzajúcich verzií Blenderu a o ďalších rýchlych nastaveniach.