Prekreslenie animácie

Zatiaľ čo prekresľovanie fotografií vám umožní zobraziť a uložiť obrázok zo zásobníka prekreslenia po jeho dokončení, animácie predstavujú sériu obrázkov alebo snímok a po prekreslení sa automaticky uložia priamo na disk.

Po prekreslení snímok možno budete musieť klipy upraviť alebo najprv použiť Kompozítor na maskovanie zeleného plátna, matovanie, korekciu farieb, Hĺbky ostrosti. Tento výsledok sa potom prenesie do radiča sekvencií, kde sa pásy zostrihajú a zmiešajú a vykoná sa konečné prekrytie.

Nakoniec môžete z radiča sekvencií prekresliť a komprimovať snímky do prehrávateľného filmového klipu.

Pracovný postup

Vo všeobecnosti robíte veľa priebežných prekreslení rôznych snímok v animácii, aby ste skontrolovali načasovanie, osvetlenie, umiestnenie, materiály atď. V určitom okamihu ste pripravení vytvoriť finálne prekreslenie kompletnej animácie pre publikáciu.

Pri tvorbe filmu alebo animácie so zvukom alebo bez neho môžete použiť dva prístupy. Prístup, ktorý by ste mali použiť, závisí od množstva času procesora, ktorý budete potrebovať na prekreslenie filmu. Môžete prekresliť „typickú“ snímku v požadovanom rozlíšení a potom vynásobiť počet snímok, ktoré sa nakoniec dostanú do filmu, aby ste získali celkový čas prekreslenia.

Ak je celkový čas prekreslenia hodinu alebo viac, chcete použiť postup „Sekvencie snímok“. Ak napríklad prekresľujete jednominútový videoklip pre film, bude to (60 sekúnd za minútu) X (24 snímok za sekundu) alebo 1440 snímok za minútu. Ak prekreslenie každej snímky trvá 30 sekúnd, potom budete môcť prekresliť dve snímky za minútu alebo budete potrebovať 720 minút (12 hodín) času na prekreslenie.

Prekresľovanie zaberá všetok dostupný čas procesora; mali by ste prekresľovať cez noc, keď počítač nie je potrebný, alebo nastaviť Blender na nízku prioritu počas prekresľovania a pracovať na iných veciach (pozor na miesto v pamäti RAM!).

Priamy prístup

Priamy prístup, ktorý sa veľmi neodporúča a nie je štandardným postupom, spočíva v tom, že nastavíte výstupný formát na AVI alebo MOV a kliknutím na tlačidlo Animácia prekreslíte scénu priamo do filmového súboru. Blender vytvorí jeden súbor, ktorý obsahuje všetky snímky vašej animácie. Potom môžete použiť Radič videosekvencií Blendera na pridanie zvukovej stopy k animácii a prekreslenie do formátu MPEG na dokončenie vášho filmu.

Sekvencia snímok

Sekvencia snímok je oveľa stabilnejší prístup, pri ktorom nastavíte výstupný formát na statický formát (napríklad JPG, PNG alebo viacvrstvový formát). Kliknutím na tlačidlo Animácia prekreslíte svoju scénu do súboru obrázkov, kde každý obrázok predstavuje snímku v sekvencii.

Blender vytvorí súbor pre každú snímku animácie. Na akúkoľvek manipuláciu so snímkami (následné spracovanie) potom môžete použiť Kompozítor Blendera. Potom môžete použiť Radič videosekvencií Blendera na načítanie tejto finálnej sekvencie snímok, pridanie zvukovej stopy k animácii a prekreslenie do formátu MPEG na dokončenie filmu. Prístup Sekvencie snímok je trochu zložitejšie a zaberá viac miesta na disku, ale poskytuje väčšiu flexibilitu.

Tu je niekoľko pokynov, ktoré vám pomôžu pri výbere prístupu.

Priamy prístup

  • Krátke segmenty s celkovým časom prekreslenia do jednej hodiny.

  • Stabilné napájanie.

  • Počítač nie je potrebný na iné účely.

Prístup založený na sekvencii snímok

  • Celkový čas prekreslenia viac ako jedna hodina.

  • Potrebné následné produkčné práce:

    • Nastavenie farby/osvetlenia

    • Výmena zelenej obrazovky/matovacej obrazovky

    • Vrstvenie/kompozícia

    • Viacero formátov a rozlíšení finálny produktu

  • Medzisnímky/úpravy potrebné na kompresiu/kódovanie.

  • V častiach je potrebné presné načasovanie (napr. synchronizácia pier so zvukovou stopou).

  • Možno budete musieť prerušiť prekresľovanie, aby ste mohli použiť počítač a budete chcieť pokračovať vo prekresľovaní tam, kde ste skončili.

Pracovný postup Sekvencie snímok

  1. Najprv si pripravte animáciu.

  2. Na paneli Rozmery vyberte veľkosť prekresľovania, pomer strán pixelov a rozsah snímok, ktoré sa majú použiť, ako aj snímkovú frekvenciu, ktorá by už mala byť nastavená.

  3. Na paneli Výstup nastavte animáciu tak, aby sa prekresľovala ako obrázky, spravidla vo formáte, ktorý neohrozuje kvalitu.

  4. Na paneli Výstup vyberte aj výstupnú cestu a typ súboru, napríklad //render/my-anim-.

  5. Potvrďte rozsah animácie (začiatok a koniec snímky).

  6. Uložte bend-súbor.

  7. Stlačte tlačidlo Animácia a po dokončení animácie prejdite použitím správcu súborov do výstupného priečinka (v tomto príklade render). Uvidíte množstvo obrázkov, ku ktorým je pripojené poradové číslo. Ide o jednotlivé snímky.

  8. V Blenderi otvorte Radič videosekvencií.

    Poznámka

    Radič videosekvencií nepodporuje viacvrstvové súbory EXR. Ak chcete prekresľovať do formátu videa, budete musieť preskočiť nasledujúce tri kroky a namiesto toho použiť uzol Vstup obrázku v Kompozítore.

  9. V ponuke Pridať vyberte položku Pridať obrázok. Vyberte všetky snímky z výstupného priečinka, ktoré chcete zahrnúť do animácie. Pridajú sa ako pás v editore sekvencií.

  10. Teraz môžete pás upraviť a pridať doň efekty alebo ho ponechať tak, ako je. Môžete pridať ďalšie pásy, napríklad zvukový pás.

  11. Snímaním animácie skontrolujte, či ste zahrnuli všetky snímky.

  12. Na paneli Výstup vyberte požadovaný kontajner a kodek (napr. MPEG H.264) a nakonfigurujte ich. Video kodeky sú opísané v časti Možnosti výstupu.

  13. Kliknite na tlačidlo prekreslenia Animácia a Blender prekreslí výstup editora sekvencií do filmu.

Odporúčania

Počítač sa náhodne vypne uprostred prekresľovania filmu!

Ak sa animácia nevytvorí za niekoľko minút, je najlepšie ju prekresliť ako samostatné obrazové súbory. Namiesto prekresľovania priamo do komprimovaného filmového súboru použite bezstratový formát (napr. PNG).

To vám umožní jednoduchú obnovu, ak nastane problém a vy musíte znovu spustiť prekresľovanie, pretože snímky, ktoré ste už prekreslili, budú stále vo výstupnom priečinku.

Stačí vypnúť možnosť Prepísať, aby ste začali prekresľovanie tam, kde ste skončili.

Z jednotlivých snímok potom môžete vytvoriť film editorom sekvencií Blendera alebo použiť kódovací softvér tretej strany.

Náhľad animácie

Môže byť užitočné prekresliť sústavu animovanej sekvencie, pretože chyba sa môže vyskytnúť len v časti animácie.

Pri použití formátu obrázka na výstup môžete použiť možnosť Krok snímky na prekreslenie každej N-tej snímky. Potom vypnite funkciu Prepísať a znovu prekresľujte s nastavením Krok snímky na hodnotu 1.