Vnútorné
Medzi jednotlivými susednými vrcholmi siete sa zvyčajne vytvárajú hrany, ktoré ich spájajú. Predstavte si každú hranu ako pružinu. Každá mechanická pružina sa dokáže ťahom roztiahnuť a tlakom stlačiť. Všetky pružiny majú ideálnu dĺžku a tuhosť, ktorá limituje, ako ďaleko môžete pružinu natiahnuť alebo stlačiť.
V prípade programu Blender je ideálnou dĺžkou pôvodná dĺžka hrany, ktorú ste navrhli ako súčasť svojej povrchovej siete ešte pred zapnutím Mäkkého telesa. Kým nepridáte fyziku Mäkké teleso, predpokladá sa, že všetky pružiny sú dokonale tuhé: žiadne roztiahnutie ani stlačenie.
Tuhosť všetkých týchto pružín hrán môžete nastaviť tak, aby sa povrchová sieť prehýbala, ohýbala, trepotala sa vo vetre alebo spľasla na zem.
Na vytvorenie spojenia medzi vrcholmi objektu mäkkého telesa musia existovať sily, ktoré držia vrcholy pohromade. Tieto sily pôsobia pozdĺž hrán v povrchovej sieti, spojov medzi vrcholmi. Sily pôsobia ako pružina. Na obrázku Vrcholy a sily pozdĺž ich spojovacích hrán. je znázornené, ako je v simulácii mäkkého telesa prepojená povrchová sieť vrcholov 3 × 3 (povrchová sieť roviny v programe Blender).
Dva vrcholy sa však môžu voľne otáčať, ak medzi nimi nevytvoríte ďalšie hrany. Logickou metódou, ako zabrániť tomu, aby sa teleso zrútilo, by bolo vytvorenie dodatočných hrán medzi vrcholmi. Funguje to celkom dobre, ale drasticky by to zmenilo topológiu vašej siete.
Našťastie Blender umožňuje definovať ďalšie virtuálne pripojenia. Na jednej strane môžete definovať virtuálne spojenia medzi diagonálnymi hranami štvorcových plôšok (Tuhé štvorce obr. Ďalšie sily pri zapnutej funkcii Tuhé štvorce.), na druhej strane môžete definovať virtuálne spojenia medzi vrcholom a ľubovoľnými vrcholmi napojenými na ohybovú tuhosť jeho susedov. Inými slovami, veľkosť ohybu, ktorý je povolený medzi vrcholom a akýmkoľvek iným vrcholom, ktorý je oddelený dvoma hranovými spojeniami.
Nastavenia
Vlastnosti hrán sa nastavujú vlastností Pružín a Tuhých štvorcov v paneli Mäkké teleso Hrany. Pre podrobnosti si pozrite časť Nastavenia hrán Mäkkého telesa.
Tipy: Predchádzanie kolapsu
Tuhé štvorce
Aby sme ukázali vplyv rôznych nastavení hrán, použijeme dve kocky (modrá: len štvorce, červená: len trojuholníky) a necháme ich bez cieľa spadnúť na rovinu (spôsob nastavenia kolízie je uvedený na stránke Kolízie). Pozrite si ukážkový blend-súbor.
Na obr. Bez Tuhých štvorcov. sú použité predvolené nastavenia (bez Tuhých štvorcov). Kocka „iba štvorce“ sa úplne zrúti, kocka zložená z trojuholníkov si zachová svoj tvar, hoci sa dočasne zdeformuje kvôli silám vytvoreným počas kolízie.
Na obr. S Tuhými štvorcami. je aktivovaná funkcia Tuhé štvorce (pre obe kocky). Obe kocky si zachovajú svoj tvar, pre červenú kocku nie je žiadny rozdiel, pretože aj tak nemá žiadne štvorce.
Tuhosť ohybu
Druhou metódou, ako zabrániť zrúteniu objektu, je zmena jeho tuhosti ohybu. To zahŕňa aj diagonálne hrany (tlmenie sa vzťahuje aj na tieto spoje).
Na obr. Tuhosť ohybu. je aktivovaná funkcia Ohyb s nastavením sily 1. Teraz sú obe kocky tuhšie.
Tuhosť ohybu možno použiť aj vtedy, ak chcete, aby sa delená rovina viac podobala doske. Bez Ohybu sa plôšky môžu voľne otáčať proti sebe ako pánty obr. Bez Tuhosti ohybu.. Ak by ste aktivovali funkciu Tuhé štvorce, v simulácii by nenastala žiadna zmena, pretože v tomto príklade nie sú plôšky vôbec deformované.
Tuhosť ohybu je sila potrebná na deformáciu roviny.