Úvod
Blender je všestranný softvér, ktorý sa používa na modelovanie, sochárstvo, 2D kreslenie, animáciu a strih videa. Väčšina práce sa vykonáva v takzvaných editoroch: nástrojoch na prezeranie a úpravu vašej práce prostredníctvom konkrétnej časti Blenderu.
Existuje niekoľko editorov, ktoré dokážu spravovať video: Kompozítor, Editor filmových klipov, Editor obrázku (len pre statické obrázky) a Video radič sekvencie.
Táto časť popisuje iba rozhranie Radiča videosekvencie, ak sa chcete dozvedieť viac o používaní Radiča videosekvencie, prečítajte si časť Editácia videa.
Rozloženie editora
Radič video sekvencií sa skladá z viacerých oblastí (pozri obrázok 1). Podrobnejšie sú opísané v nasledujúcich častiach. Na obrázku 1 je zobrazený kombinovaný typ zobrazenia Radič sekvencií a náhľad. Toto zobrazenie možno rozdeliť na nasledujúce oblasti:
- Záhlavie
Táto oblasť zobrazuje ponuky a tlačidlá na interakciu s editorom. Záhlavie sa mierne mení v závislosti od zvoleného typu zobrazenia (pozri nižšie).
- Náhľad
This region shows the output of the Sequencer at the time of the Playhead.
- Radič sekvencií
Táto oblasť zobrazuje časovú os pre správu montáže pásov.
- Vlastnosti
Táto oblasť zobrazuje vlastnosti aktívneho pásu. Je rozdelená na panely a karty. Zapína sa alebo vypína klávesou N.
- Panel nástrojov
Táto oblasť zobrazuje zoznam ikon, kliknutím na ikonu sa zmení aktívny nástroj. Zapína sa alebo vypína klávesou T.
Zobraziť typy
Radič videosekvencie má tri typy zobrazenia, ktoré možno zmeniť ponukou Typ zobrazenia (pozri obrázok 1; vľavo hore).
- Radič sekvencií
Zobrazenie vlastností časovej osi a pásu.
- Náhľad
Zobrazenie okna náhľadu a vlastností náhľadu.
- Radič sekvencií a Náhľad
Kombinované zobrazenie náhľadu a časovej osi a vlastností oboch.
Tip
V jednom pracovnom priestore je možné vytvoriť viacero inštancií ľubovoľného typu zobrazenia.
Výkon
Výkon prehrávania možno zlepšiť niekoľkými spôsobmi. Najväčší vplyv na výkon má povolenie videosekvencie ukladať prehrávanie do zásobníka. Existujú dve úrovne zásobníka, prvá je zásobník RAM, ktorá je predvolene zapnutá, ale možno ju zvýšiť na základe množstva dostupnej pamäte RAM. Ďalšou úrovňou zásobníka je diskový zásobník, ktorý ukladá pásy zásobníka na disk. Diskový zásobník môže vo všeobecnosti ukladať do zásobníka viac ako pamäť RAM, ale môže byť pomalší. Obe tieto možnosti zásobníka možno nakonfigurovať v Predvoľbách.
Ďalším spôsobom zlepšenia výkonu je použitie Pásov náhrad Tieto sa používajú na ukladanie obrázkov alebo filmov do zásobníka v súbore, ktorý sa ľahšie prehráva znížením kvality obrazu buď znížením rozlíšenia a/alebo komprimovaním obrazu.