Úvod

Po animácii niektorých vlastností v Blenderi použitím kľúčových snímok môžete upraviť ich zodpovedajúce krivky. Keď je niečo „animované“, časom sa to mení. Táto krivka sa zobrazuje ako niečo, čo sa nazýva F-krivka. F-krivka v podstate robí interpoláciu medzi dvoma animovanými vlastnosťami. Animácia objektu v aplikácii Blender znamená zmenu jednej z jeho vlastností, ako je napríklad umiestnenie objektu alebo jeho mierka.

Ako už bolo spomenuté, základnou časovou jednotkou Blenderu je „snímka“, ktorá zvyčajne trvá len zlomok sekundy, v závislosti od snímkovej frekvencie scény. Pretože sa animácia skladá z prírastkových zmien týkajúcich sa viacerých snímok, zvyčajne tieto vlastnosti nie sú ručne upravené snímka po snímke, pretože:

  • Trvalo by to veky!

  • Bolo by veľmi ťažké získať plynulé variácie vlastnosti (pokiaľ nevypočítate matematické funkcie a nezadáte pre každú snímku presnú hodnotu, čo by bolo šialené).

Preto sa takmer celá priama animácia vykonáva použitím interpolácie.

Myšlienka je jednoduchá: definujete niekoľko kľúčových snímok, ktoré sú od seba vzdialené viac snímok. Medzi týmito kľúčovými snímkami sú hodnoty vlastností vypočítané (interpolované) programom Blender a doplnené. Pracovné zaťaženie animátorov je tak výrazne znížené.

../../../_images/editors_graph-editor_fcurves_introduction_f-curves-concept.png

Príklad interpolácie.

Napríklad ak máte:

  • Riadiaci bod s hodnotou 0 v snímke 0,

  • ďalší s hodnotou 10 v snímke 25,

  • a použijete lineárnu interpoláciu, potom v snímke 5 dostaneme hodnotu 2.

To isté platí pre všetky stredné snímky: iba s dvoma bodmi získate plynulý nárast od (0 do 10) pozdĺž 25 snímok. Je zrejmé, že ak by ste chceli, aby snímka 15 mala hodnotu 9, museli by ste pridať ďalší riadiaci bod (alebo kľúčovú snímku) …

Smerovanie v čase

Aj keď sú F-krivky veľmi podobné ako Bézierova krivka, existujú určité dôležité rozdiely.

Zo zrejmých dôvodov nemôže mať vlastnosť predstavovaná krivkou v danom čase viac ako jednu hodnotu, a teda:

  • Keď posúvate riadiaci bod pred bod, ktorý bol predtým pred bodom, ktorý presúvate, dva riadiace body prepínajú svoje poradie v upravenej krivke, aby sa zabránilo návratu krivky v čase.

  • Z vyššie uvedeného dôvodu je nemožné mať uzavretú F-krivku.

Prepínanie dvoch riadiacich bodov: krivka sa nemôže vrátiť späť v čase!
../../../_images/editors_graph-editor_fcurves_introduction_moving1.png

Pred presunutím druhej kľúčovej snímky.

../../../_images/editors_graph-editor_fcurves_introduction_moving2.png

Po presunutí druhej kľúčovej snímky.