GPU prekresľovanie

GPU prekresľovanie umožňuje používať grafickú kartu na prekresľovanie namiesto CPU. To môže zrýchliť prekresľovanie, pretože moderné grafické procesory sú navrhnuté tak, aby vykonávali pomerne veľa výpočtov. Na druhej strane majú aj určité obmedzenia pri prekresľovaní zložitých scén kvôli obmedzenejšej pamäti a problémy s interaktivitou pri používaní tej istej grafickej karty na zobrazovanie a prekresľovanie.

To enable GPU rendering, go into the Preferences ‣ System ‣ Cycles Render Devices, and select either CUDA, OptiX, or HIP. Next, you must configure each scene to use GPU rendering in Properties ‣ Render ‣ Device.

Poznámka

GPU rendering is only supported on Windows and Linux; macOS is currently not supported.

Podporovaný hardvér

Blender supports different technologies to render on the GPU depending on the particular GPU manufacturer.

Nvidia

CUDA a OptiX sú podporované pre prekresľovanie GPU s grafickými kartami Nvidia.

Poznámka

Jazyk otvoreného tieňovania nie je podporovaný.

CUDA

CUDA vyžaduje grafické karty s výpočtovou kapacitou 3.0 a vyššou. Ak sa chcete uistiť, že váš grafický procesor je podporovaný, pozrite si zoznam grafických kariet Nvidia s výpočtovými schopnosťami a podporovanými grafickými kartami.

OptiX

OptiX vyžaduje grafické karty s výpočtovou kapacitou 5.0 a vyššou a ovládačom vo verzii aspoň 470. Ak sa chcete uistiť, či je váš grafický procesor podporovaný, pozrite si zoznam grafických kariet Nvidia OptiX funguje najlepšie na grafických kartách RTX s hardvérovou podporou sledovania lúča (napr. Turing a vyššie).

AMD

HIP is enabled for GPU rendering with AMD graphics cards on Windows. Blender supports GPU rendering on discrete graphics cards with the AMD RDNA architecture or newer and AMD Radeon Software 21.12.1 or AMD Radeon PRO Software 21.Q4 GPU drivers or newer.

Support GPUs include:

  • AMD Radeon RX 5000 Series

  • AMD Radeon RX 6000 Series

  • AMD Radeon Pro W6000 Series

Please refer to AMD’s website for more information about AMD graphics cards and their architectures.

Poznámka

Unsupported Features:

Často kladené otázky

Prečo Blender počas prekresľovania nereaguje?

Počas prekresľovania grafická karta nemôže vykresľovať užívateľské rozhranie, čo spôsobuje, že Blender nereaguje. Snažíme sa tomuto problému vyhnúť tým, že čo najčastejšie odovzdávame kontrolu nad grafickým procesorom, ale úplne plynulú interakciu nemožno zaručiť, najmä pri náročných scénach. Ide o obmedzenie grafických kariet, pre ktoré neexistuje žiadne skutočné riešenie, hoci v budúcnosti by sme to mohli trochu zlepšiť.

Ak je to možné, najlepšie je nainštalovať viac ako jeden grafický procesor, pričom jeden sa používa na zobrazovanie a druhý na prekresľovanie.

Prečo sa scéna, ktorá sa prekresľuje na CPU sa neprekresľuje na GPU?

There may be multiple causes, but the most common one is that there is not enough memory on your graphics card. Typically, the GPU can only use the amount of memory that is on the GPU (see Would multiple GPUs increase available memory? for more information). This is usually much smaller than the amount of system memory the CPU can access. With CUDA, OptiX and HIP devices, if the GPU memory is full Blender will automatically try to use system memory. This has a performance impact, but will usually still result in a faster render than using CPU rendering.

Možno na prekresľovanie použiť viacero GPU?

Áno, prejdite do Predvoľby ‣ Systém ‣ Panel výpočtového zariadenia a nakonfigurujte ho podľa svojich predstáv.

Zvýšilo by viacero GPU dostupnú pamäť?

Zvyčajne nie, každý GPU môže pristupovať len k vlastnej pamäti, avšak niektoré GPU môžu svoju pamäť zdieľať. Toto je možné povoliť zariadením Krížová distribúcia pamäte.

Čo sa vykresľuje rýchlejšie?

To sa líši v závislosti od použitého hardvéru. Rôzne technológie majú aj rôzne výpočtové časy v závislosti od testovanej scény. Najaktuálnejšie informácie o výkone rôznych zariadení nájdete v zdroji Blender Open Data.

Chybové správy

V prípade problémov nezabudnite nainštalovať oficiálne grafické ovládače z webovej stránky výrobcu GPU alebo prostredníctvom správcu balíkov v systéme Linux.

Nepodporovaná verzia GNU

V systéme Linux sa v závislosti od verzie GCC môže vyskytnúť táto chyba. Zoznam podporovaných verzií GCC nájdete v Nvidia CUDA Installation Guide for Linux. Existujú dve možné riešenia tejto chyby:

Použitie alternatívneho kompilátora

Ak máte nainštalovaný starší kompilátor GCC, ktorý je kompatibilný s nainštalovanou verziou súpravy nástrojov CUDA, môžete ho použiť namiesto predvoleného kompilátora. To sa vykoná nastavením premennej prostredia CYCLES_CUDA_EXTRA_CFLAGS pri spustení programu Blender.

Spustite Blender z príkazového riadku takto:

CYCLES_CUDA_EXTRA_CFLAGS="-ccbin gcc-x.x" blender

(Nahraďte názov alebo cestu kompatibilného kompilátora GCC).

Odstránenie kontrol kompatibility

Ak sa vyššie uvedené nepodarí, odstráňte nasledujúci riadok v /usr/local/cuda/include/host_config.h:

#error -- unsupported GNU version! gcc x.x and up are not supported!

To umožní programu Cykly úspešne skompilovať jadro prekresľovania CUDA pri prvom pokuse o použitie vášho GPU na prekresľovanie. Po úspešnom zostavení jadra môžete Blender spustiť ako zvyčajne a jadro CUDA sa bude naďalej používať na prekresľovanie.

Chyba CUDA: Kompilácia jadra zlyhala

Táto chyba sa môže vyskytnúť, ak máte novú grafickú kartu Nvidia, ktorá ešte nie je podporovaná verziou programu Blender a súborom nástrojov CUDA, ktoré ste nainštalovali. V takom prípade sa Blender môže pokúsiť dynamicky zostaviť jadro pre vašu grafickú kartu a zlyhá.

V tomto prípade môžete:

  1. Skontrolujte, či najnovšia verzia Blenderu (oficiálna alebo experimentálna zostava) podporuje vašu grafickú kartu.

  2. Ak si Blender zostavujete sami, skúste si stiahnuť a nainštalovať novšiu sadu vývojárskych nástrojov CUDA.

Užívatelia zvyčajne nemusia inštalovať sadu nástrojov CUDA, pretože Blender sa dodáva s predkompilovanými jadrami.

Chyba CUDA: Došla pamäť

Zvyčajne to znamená, že nie je dostatok pamäte na uloženie scény na použitie grafickým procesorom.

Poznámka

Jedným zo spôsobov, ako znížiť spotrebu pamäte, je použitie textúr s menším rozlíšením. Napríklad 8k, 4k, 2k a 1k textúry obrázkov zaberajú 256 MB, 64 MB, 16 MB a 4 MB pamäte.

Ovládač Nvidia OpenGL stratil spojenie s ovládačom displeja

Ak sa GPU používa na zobrazovanie aj prekresľovanie, systém Windows má limit na čas, počas ktorého môže GPU vykonávať výpočty prekresľovania. Ak máte obzvlášť náročnú scénu, Cykly môžu zabrať príliš veľa času GPU. Zníženie veľkosti dlaždíc na paneli Výkon môže tento problém zmierniť, ale jediným skutočným riešením je použitie samostatných grafických kariet na zobrazovanie a prekresľovanie.

Ďalším riešením môže byť zvýšenie časového limitu, hoci to spôsobí, že užívateľské rozhranie bude pri prekresľovaní náročných scén menej citlivé. Viac informácií nájdete tu.

Chyba CUDA: Neznáma chyba v cuCtxSynchronize()

Neznáma chyba môže mať mnoho príčin, ale jednou z možností je, že ide o časový limit. Riešenie nájdete vo vyššie uvedenej odpovedi.