Katalógy aktív#

Katalógy aktív vám pomáhajú organizovať vaše aktíva. Vyzerajú trochu ako priečinky súborov, ale sú úplne nezávislé od umiestnenia vašich blend súborov. Každému aktívu v blend súbore môžete priradiť vlastný katalóg alebo môžete mať jeden veľký katalóg so všetkými aktívami všetkých blend súborov skombinovanými. Všetko je na vás.

Podobne ako v prípade kolekcií môžu byť katalógy vnorené, t. j. môžete mať hlavný katalóg, ktorý obsahuje niekoľko vnorených katalógov. To vám napríklad umožňuje mať katalóg aktív pre „Nábytok“ s podkatalógmi „Stoly“, „Stoličky“, „Lampy“ atď.

Ďalšie technické informácie nájdete v časti Katalógy aktív na stránke Blender Developer Documentation.

../../_images/asset-browser-catalogs.png

Príklady štruktúr súborového systému a katalógov.#

../../_images/asset-browser-catalogs_dark.png

Príklady štruktúr súborového systému a katalógov.#

Domovské umiestnenie aktív#

Katalógov môže byť ľubovoľný počet, ale aktívum môže byť naraz priradené len k jednému katalógu. Je to podobné ako v súborovom systéme, kde je súbor len v jednom katalógu (ignorujúc pokročilé veci, ako sú symbolické odkazy).

Samotné katalógy je možné vkladať a presúvať ťahaním a pustením. Presunutím katalógu sa neupravia aktíva, ktoré obsahuje; jednoducho sa presunú na nové miesto katalógu.

Výberom katalógu v Prehliadači aktív sa zobrazia všetky aktíva v tomto katalógu a v podriadených katalógoch. V predchádzajúcom príklade sa teda výberom položky Postavy/Ellie/Pózy zobrazia aj aktíva z katalógov Postavy/Ellie/Pózy/Hlava a Postavy/Ellie/Póza/Ruky.

Vytváranie katalógov#

Nové katalógy je možné vytvoriť v prehliadači aktív cez Záhlavie ‣ Katalóg ‣ Nový katalóg aktíva. Po vytvorení katalógu môžete zdvojnásobiť ĽTM na jeho názov v oblasti Zoznamu zdrojov editora, aby ste katalógu dali popisnejší názov. Katalógy je možné vytvoriť aj v tejto oblasti kliknutím na ikonu plus, ktorá sa nachádza v hornej časti stromového zobrazenia.

Priradenie aktíva#

../../_images/asset_browser-assign_catalog.png

Priradenie výberu aktív „Materiál šupín“ do katalógu.#

Ak chcete priradiť aktíva do katalógu, stačí vybrať a pretiahnuť aktíva na vrch katalógu.

Tip

Aktívum môžete priradiť do katalógu „Nepriradené“, čím ho odstránite zo všetkých existujúcich katalógov.

Ukladanie katalógov#

Uložením katalógov sa všetky úpravy katalógov stanú trvalými zapísaním aktuálneho nastavenia do knižnice materiálov. Katalógy je možné uložiť v prehliadači aktív cez Záhlavie ‣ Katalóg ‣ Uložiť katalóg aktív. Po vytvorení katalógu môžete zdvojnásobiť ĽTM na jeho názov Katalógy je možné uložiť aj do oblasti Zoznam zdrojov editora kliknutím na ikonu uloženia, ktorá sa nachádza v hornej časti stromového zobrazenia.

Súčasti katalógu#

Každý katalóg sa skladá z cesty ku katalógu, UUID a jednoduchého názvu. Za normálnych okolností by ste sa mali zaoberať iba katalógovou cestou; zvyšok je určený na interné použitie Blendera a/alebo na núdzové situácie.

Cesta katalógu#

Cesta ku katalógu určuje, kde v hierarchii katalógov sa katalóg zobrazí. Príkladmi sú Postavy/Ellie/Póza/Ruka alebo Kitbaš/Mesto/Mrakodrap, ktoré by viedli k nasledujúcemu stromu katalógov. Zvýraznený katalóg má cestu Postavy/Ellie/Pózy/Ruka.

../../_images/asset-catalog-tree.png

Príklad stromu katalógov aktív.#

UUID#

Každý katalóg má UUID, ktorý je bežne skrytý pred užívateľským rozhraním (ak ho chcete vidieť, zapnite funkciu Extra pre vývojárov a experimentálnu možnosť Informácie ladenia aktív). Toto je to, čo je uložené v aktíve a čo určuje „identitu“ katalógu. V dôsledku toho možno katalóg premenovať alebo presunúť (t. j. môžete zmeniť jeho cestu) a všetky aktíva, ktoré sú v ňom obsiahnuté, sa presunú spolu s ním. To si vyžaduje len zmenu samotného katalógu, a nie žiadneho blend súboru aktív.

Jednoduchý názov#

Každý katalóg má voliteľný jednoduchý názov. Tento názov je uložený spolu s UUID v každom aktíve. Účelom je umožniť ľuďom rozpoznať katalóg, ku ktorému bolo aktívum priradené, aj keď sa stratí súbor s definíciou katalógu (pozri nižšie).

Podobne ako identifikátor UUID, aj jednoduchý názov je zvyčajne skrytý pred užívateľským rozhraním. Ak v nastaveniach rozhrania povolíte funkciu Extra pre vývojárov, zviditeľníte ju v prehliadači aktív.

Súbory definícií katalógu#

Katalógy aktív sú uložené v súboroch definície katalógov (CDF). Blender 3.0 podporuje jeden CDF pre každú knižnicu aktív. Je uložený v súbore blender_assets.cats.txt v koreňovom priečinku knižnice aktív. Ak tento súbor neexistuje, Blender ho vytvorí pri ukladaní katalógov. Pri zmene katalógov Blender aktualizuje tento súbor, ale zároveň vytvorí zálohu predošlého stavu do súboru s názvom blender_assets.cats.txt~`.

Do ktorého súboru zapisovať#

Katalógy aktív možno ukladať nezávisle od blend súboru; editor katalógov má vlastné tlačidlo „Uložiť“.

Formát#

Súbory definície katalógu (CDF) sú relatívne jednoduché textové súbory kódované v UTF-8. Každý CDF pozostáva z indikátora verzie a riadku textu pre každý katalóg. Každý riadok katalógu je oddelený dvojbodkou v tvare {UUID}:{path}:{jednoduchý názov}.

Napríklad#

Toto je príklad platného súboru definície katalógu:

# This is an Asset Catalog Definition file for Blender.
#
# Empty lines and lines starting with `#` will be ignored.
# The first non-ignored line should be the version indicator.
# Subsequent lines are of the format "CATALOG_UUID:catalog/path/for/assets:simple catalog name"

VERSION 1

313ea471-7c81-4de6-af81-fb04c3535d0e:catalog/without/simple/name:
ee9c7b60-02f1-4058-bed6-539b8d2a6d34:character/Ellie/poselib:character-Ellie-poselib
cd66bf52-58f4-45cb-a4e2-dc0e0ee8f3fe:character/Ellie/poselib:character-Ellie
4eb44ec6-3424-405b-9782-ca006953e799:character/Ellie/poselib/white space:character-Ellie-poselib-white space
b63ed357-2511-4b96-8728-1b5a7093824c:character/Ružena/poselib:Ružena pose library
dcdee4df-926e-4d72-b995-33106983bb9a:character/Ružena/poselib/face:Ružena face
fb698f2e-9e2b-4146-a539-3af292d44899:character/Ružena/poselib/hand:Ružena hands

Platné cesty katalógov#

Cesty katalógov sa riadia týmito pravidlami:

  • Všetky cesty sú absolútne; nie je rozdiel medzi /a/b a a/b.

  • Len / ako oddeľovač (nie \; myslite menej na cestu k súborovému systému a viac na URL).

  • Nie je prázdny (vyžaduje sa pre platný katalóg).

  • Žiadne prázdne komponenty (teda nie a//b; a/b je v poriadku).

  • Neplatné znaky: :, \.

  • Cesty sú vždy interpretované ako UTF-8.