Editácia#
Okrem toho, že máte v jednej rodine niekoľko meta objektov, môžete mať v jednom objekte aj niekoľko meta prvotných tvarov (v režime editácie jednoducho pridáte ďalšie). Každý z nich bude prvok s vlastným tvarom, prstencami editácie (v zábere) a nastaveniami.
Odstraňovanie prvkov#
Referencia
- Skratka:
X, Delete
Odstrániť môžete iba aktívny prvok, tu nie sú žiadne vymyslené možnosti.
Konvertovanie#
Ak chcete konvertovať meta prvok na reálnu povrchovú sieť, použite Konvertovať v režime objektu.
Objekt rodiny#
„Rodina“ je spôsob, ako preskupiť niekoľko meta objektov a vytvoriť niečo veľmi podobné ako mať niekoľko meta prvkov v rovnakom objekte.
Je definované ľavou časťou názvu objektu (prvou pred prvou bodkou). Pamätajte, že názov objektu je ten, ktorý je v poli Názov objektu na väčšine panelov nie v poli Názov meta gule, čo je názov bloku údajov meta prvku… Napríklad rodina súčasťou „MetaPlocha.001“ je „MetaPlocha“. Každý meta objekt v tej istej „rodine“ je navzájom spojený, ako je uvedené nižšie.
Rodiny meta prvkov sú ovládané základným meta objektom, ktorý je identifikovaný názvom objektu bez bodky v ňom. Napríklad, ak máme tri meta prvky nazývané „MetaPredmet“, „MetaPredmet.001“, „MetaPredmet.kruh“, základný meta objekt by bol „MetaPredmet“.
Základný meta objekt určuje základ, rozlíšenie, prah, a transformácie. Má tiež oblasť materiálu a textúry. Istým spôsobom je základný meta prvok „vlastníkom“ ostatných meta prvkov v rodine (t. j. je to, akoby boli ďalšie meta prvky „zahrnuté“ alebo spojené do základného).
Rada
Ak pracujete s viacerými scénami, dávajte pozor na to, aby ste svoje meta objekty pomenovali, takže základný bude vždy v rovnakej scéne ako ostatné meta prvky.
Ak to neurobíte, budete mať zmätené správanie (napríklad neviditeľné meta objekty).
Príklady#
Obrázok Základná meta guľa. zobrazuje základný meta prvok označený ako „B“. Ďalšie dva meta objekty sú potomkovia. Krúžky výberu potomkov sú vždy čierne, zatiaľ čo povrchová sieť skupiny je oranžová. Pretože sú meta prvky zoskupené, tvoria jednotnú povrchovú sieť, ktorú je možné kedykoľvek vybrať výberom povrchovej siete ľubovoľného meta prvku v skupine.
Napríklad na obrázku Základná meta guľa. bola vybraná iba dolná guľa (rodič) a vidíte, že tak je zvýraznená povrchová sieť oboch rodičov aj všetky povrchové siete potomkov.
Základný meta objekt ovláda polygonalizáciu (štruktúru povrchovej siete) pre skupinu a ako taký tiež ovláda polygonalizáciu pre meta prvky potomkov (nezákladné). Ak transformujeme základný prvok, zmení sa polygonalizácia potomkov. Ak však transformáciou potomkov, polygonalizácia zostane nezmenená.
Rada
Táto diskusia o „polygonalizácii“ neznamená, že rôzne povrchové siete sa nedeformujú smerom k sebe alebo od seba (meta objekty sa vždy navzájom ovplyvňujú obvyklým spôsobom, v rámci tej istej rodiny).
Znamená to skôr, že základná štruktúra povrchovej siete sa zmení, až keď sa základný objekt transformuje. Napríklad ak zmeníte mierku na základnom, zmení sa štruktúra povrchovej siete potomka.
Na obrázku Zmena mierky „základného“. sa základný zmenšil, čo má za následok zmenu mierky štruktúry povrchovej siete každého potomka. Ako vidíte, rozlíšenie povrchových sietí potomkov sa zvýšilo, zatiaľ čo základného sa znížila. Potomkovia nezmenili veľkosť!