Úvod#
Objekty meta gule (skrátene meta) sú implicitné povrchy, čo znamená, že nie sú explicitne definované vrcholmi (ako sú povrchové siete) alebo riadiacimi bodmi (ako sú povrchy): existujú procedurálne. Meta objekty sú doslova matematické vzorce, ktoré Blender počíta priebežne.
Veľmi zreteľnou vizuálnou charakteristikou meta gúľ je to, že sú to kvapalné ortuťové alebo hlinité formy, ktoré majú „zaoblený“ tvar. Ďalej, keď sa dva meta objekty priblížia k sebe, začnú navzájom interagovať. „Zmiešavajú sa“ alebo „sa spájajú“, ako to robia kvapôčky vody, najmä pri nulovej gravitácii (čo ich mimochodom robí veľmi užitočnými na modelovanie prúdov vody, keď nechcete robiť simuláciu kvapalín). Ak sa následne od seba vzdialia, obnovia pôvodný tvar.
Každý z nich je definovaný vlastným základným matematickou štruktúrou a medzi nimi môžete kedykoľvek prepínať použitím panela Aktívny prvok.
Meta objekty sa zvyčajne používajú ako špeciálne efekty alebo ako základ modelovania. Môžete napríklad použiť kolekciu meta prvkov na vytvorenie počiatočného tvaru modelu a potom ho previesť na povrchovú sieť pre ďalšie modelovanie alebo tvarovanie. Meta objekty sú tiež veľmi efektívne pri sledovaní lúčov.
Varovanie
Names of Meta objects are very important, as they define families, and only objects within a same family interact with each other. Unlike other object types, even edition (transformations) in Object Mode will affect the generated geometry within the edited families.
Vizualizácia#
V režime objektu sa zobrazuje vypočítaná povrchová sieť spolu s čiernym „krúžkom výberu“.
V režime editácie (obr. Meta guľa v režime editácie.) sa meta guľa zobrazuje ako povrchová sieť (buď tieňovaná alebo ako čierny drôtený model, ale samozrejme bez vrcholov) s dvoma farebnými kruhmi: červeným pre výber (ružový, keď je vybraný) a zeleným pre priamy výber tuhosti meta prvku (svetlozelený, keď je aktívny). Všimnite si, že okrem transformácie mierky je zvýraznenie zeleného kruhu rovnocenné s červeným.