Tipy#
Tak ako pri všetkých objektoch s povolenou fyzikou, venujte zvýšenú pozornosť zaškrtávaciemu políčku Animované na paneli Pevné teleso na karte Fyzika v editore Vlastnosti. Častou chybou je použitie animácie kľúčových snímok na objekte Pasívna fyzika bez zaškrtnutia políčka Animované. Objekt sa bude pohybovať, ale mechanizmus fyziky sa bude správať, ako keby bol Pasívny stále na svojom počiatočnom mieste, čo vedie k sklamaniu.
Animácia#
Najbežnejším trikom je do kľúčovej snímky animovať polohu alebo rotáciu Aktívneho objektu fyziky, ako aj zaškrtnúť políčko Animované. Keď sa krivka na vlastnosti Animované prepne na zakázané, mechanizmus fyziky prevezme funkciu s použitím poslednej známej polohy, rotácie a rýchlostí objektu.
Animáciou sily rôznych ďalších parametrov (cieľová rýchlosť Poháňací, limity Závesový atď.) možno dosiahnuť širokú škálu zaujímavých výsledkov.
Povolenie vynútenia počas fyzikálnej simulácie má často dramatické výsledky, pretože mechanizmus fyziky sa snaží zarovnať dva objekty, ktoré sú často dramaticky nesúosé. Veľmi často sa stáva, že dotknuté objekty nahromadia dostatok kinetickej energie na to, aby sa odrazili od kamery.
Dynamiku pevného telesa možno zapiecť do normálnych kľúčových snímok príkazu Zapiecť do kľúčovej snímky v ponuke
.Stabilita simulácie#
Najjednoduchším spôsobom zlepšenia stability simulácie je zvýšenie počtu krokov za sekundu. Treba však dávať pozor, pretože príliš veľa krokov môže spôsobiť problémy a spôsobiť, že simulácia bude ešte menej stabilná (ak potrebujete viac ako 1000 krokov, mali by ste sa pozrieť na iné spôsoby zlepšenia stability).
Zvýšenie počtu opakovaní riešiteľa pomáha posilniť vynútenia a tiež zlepšuje stabilitu ukladania objektov do zásobníkov.
Je lepšie vyhnúť sa malým predmetom, pretože sú v súčasnosti nestabilné. Ideálne je, ak majú predmety priemer aspoň 20 cm. Ak je to predsa len potrebné, nastavenie kolíznej rezervy na 0, hoci sa vo všeobecnosti neodporúča, môže pomôcť, aby sa malý objekt správal prirodzenejšie.
Ak sú objekty malé a/alebo sa pohybujú veľmi rýchlo, môžu sa navzájom križovať. Okrem toho, čo je uvedené vyššie, je v tomto prípade tiež dobré vyhnúť sa používaniu tvarom povrchovej siete. Tvary povrchovej siete sa skladajú z jednotlivých trojuholníkov, a preto v skutočnosti nemajú žiadnu hrúbku, takže objekty môžu ľahšie križovať. Určitú hrúbku im môžete dodať zvýšením kolíznych okrajov.
Kombinácia pevných telies s inými simuláciami#
Keďže simulácia pevného telesa je súčasťou animačného systému, môže ovplyvňovať ostatné simulácie rovnako ako animačný systém.
Aby to fungovalo, objekt pevného telesa musí mať modifikátor Kolízia. Stačí kliknúť na Kolízia na karte Fyzika.
Zmena mierky pevných telies#
Meniť mierku objektov pevných telies možno aj počas simulácie. Vo väčšine prípadov to funguje dobre, ale niekedy to môže spôsobiť problémy.
Ak nie je potrebné dynamická zmena mierky, na objekty s pevným telesom by sa mala mierka aplikovať použitím nástroja Použiť mierku Ctrl+A.