Linux – Nvidia#

Blender používa OpenGL pre 3D záber a užívateľské rozhranie. Grafická karta (GPU) a ovládač majú veľký vplyv na správanie a výkon Blenderu.

V tejto časti sú uvedené možné riešenia grafických porúch, problémov s EEVEE a Cyklami a pádov súvisiacich s grafickým procesorom.

Ovládače#

Problémy často vyrieši aktualizácia na najnovšie grafické ovládače. Novšie ovládače obsahujú opravy chýb, ktoré pomáhajú Blenderu správne fungovať.

V systéme Linux sú grafické ovládače zvyčajne nainštalované ako balík v distribúcii Linuxu. Inštalácia najnovších ovládačov sa zvyčajne vykonáva aktualizáciou balíkov alebo distribúcie ako celku. Niektoré distribúcie poskytujú viacero balíkov pre viaceré verzie ovládačov, čo vám dáva možnosť výberu inštalácie novších verzií.

Pre spoločnosť Nvidia existujú grafické ovládače s otvoreným zdrojovým kódom (Nouveau) a s uzavretým zdrojovým kódom (od spoločnosti Nvidia). Blender najlepšie funguje s ovládačmi s uzavretým zdrojovým kódom, pretože sú optimalizovanejšie a kompletnejšie. Grafické ovládače pre Linux si môžete stiahnuť z webovej lokality spoločnosti Nvidia, vo väčšine prípadov však postačia tie z vašej distribúcie Linuxu a uľahčia vám prácu. Ručné sťahovanie ovládačov je väčšinou užitočné na získanie úplne najnovšej verzie, napríklad pre grafický procesor, ktorý bol vydaný len nedávno.

Web stránka NVidia

Laptopy#

Laptopy majú často dva grafické procesory na účely úspory energie. Jeden pomalší integrovaný GPU (zvyčajne Intel) a jeden rýchlejší špecializovaný GPU pre vyšší výkon (AMD alebo Nvidia).

Na dosiahnutie najlepšieho výkonu by sa mal pre Blender používať špecializovaný GPU. Ktorý GPU sa má použiť pre ktorú aplikáciu, môžete nakonfigurovať v nastaveniach grafického ovládača.

Ak sa vyskytne grafická chyba alebo pád špecifický pre vstavaný grafický procesor, použitie špecializovaného grafického procesora tomu môže pomôcť zabrániť. Alebo naopak, ak špecializovaný GPU spôsobuje problémy, potom môže pomôcť použitie palubnej grafiky.

Bežné problémy#

Chyba nepodporovaného grafického ovládača#

To znamená, že vaša grafická karta a ovládač nemajú minimálnu požadovanú verziu OpenGL 3.3, ktorú Blender potrebuje.

Inštalácia najnovšieho ovládača môže pomôcť aktualizovať verziu OpenGL, hoci niektoré grafické karty sú jednoducho príliš staré na spustenie najnovšieho Blenderu. Jedinou možnosťou je potom použitie Blenderu 2.79 alebo staršej verzie.

Zlyhanie pri spustení#

Skúste spustiť Blender z príkazového riadku, aby ste zistili, či sa vypíšu nejaké užitočné chybové hlásenia.

V systéme Windows sa niekedy môžu poškodiť grafické ovládače. V takom prípade môže pomôcť odinštalovanie všetkých grafických ovládačov (môže ich byť viacero od spoločností Intel, AMD a Nvidia) a vykonanie čistej inštalácie s ovládačmi z webovej stránky výrobcu.

Slabý výkon#

  • Aktualizujte grafické ovládače (pozri vyššie).

  • V laptopoch sa uistite, že používate špecializovaný grafický procesor (pozri vyššie).

  • Skúste znížiť nastavenia kvality v Predvoľby ‣ Systém ‣ Pamäť a limity.

  • Ak ste v ovládačoch grafiky vykonali nejaké zmeny, skúste zrušiť nastavenia.

Chyby prekresľovania#

Pozrite si dokumentáciu EEVEE a Cycles.

Nesprávny výber v zobrazení 3D záberu#

Pozrite si Neplatný výber, vypnúť funkciu vyhladzovania hrán.

Virtuálne stroje#

Je známe, že pri spúšťaní Blenderu vo virtuálnom počítači dochádza k problémom, keď sú volania na kreslenie OpenGL presmerované na hostiteľský operačný systém.

Ak to chcete vyriešiť, nakonfigurujte systém tak, aby používal prechod cez PCI.

Informácia#

Ak chcete zistiť, akú grafickú kartu a ovládač Blender používa, použite Pomoc ‣ Uložiť systémové informácie v Blenderi. V časti OpenGL sa zobrazia informácie o vašej grafickej karte, výrobcovi a verzii ovládača.