Polia#

V podstate je pole funkcia: súbor inštrukcií, ktoré môžu transformovať ľubovoľný počet vstupov na jeden výstup. Výsledok poľa sa potom môže vypočítať mnohokrát s rôznymi vstupnými údajmi. Používajú sa v celých geometrických uzloch, aby umožnili výpočty, ktoré majú pre každý prvok (vrcholy povrchovej siete, plôšky atď.) iné výsledky.

../../_images/modeling_geometry-nodes_fields_title.png

Vstupné pole uzla.#

Napríklad na obrázku vyššie závisí pole pripojené k uzlu „Nastaviť pozíciu“ od dvoch vstupov, Pozícia a Index, a transformuje ich na vektor použitím jedinej inštrukcie.

Vizualizácia poľa#

Tvary zásuviek sa používajú na vyjadrenie toho, ktoré zásuvky sú polia a ktoré sú bežné údaje. Existujú tri možné tvary zásuviek, pričom každý z nich vizualizuje „stav poľa“:

Kruh:

Zásuvka vyžaduje jednu reálnu hodnotu, nemôže akceptovať vstupné pole. Pre výstupné zásuvky to znamená, že uzol vždy vypisuje jedinú hodnotu.

Diamant:

Zásuvka môže prijímať vstupné pole alebo vypisovať pole. K týmto zásuvkám možno pripojiť konštantnú jedinú hodnotu, ale potom sa výstup často nebude meniť na prvok.

Diamant s bodkou:

Zásuvka môže byť pole, ale v súčasnosti je to jedna hodnota. Je to užitočné, pretože to umožňuje sledovanie, pri ktorom sa vypočítavajú jednotlivé hodnoty, namiesto poľa s mnohými rôznymi výsledkami. Znamená to tiež, že inšpekcia zásuvky zobrazí hodnotu namiesto názvov vstupných polí.

../../_images/modeling_geometry-nodes_fields_constant.png

Tvar zásuvky je diamant s bodkou, čo znamená, že pole má pre každý prvok rovnakú hodnotu. Každý bod sa posunie o 5 m.#

../../_images/modeling_geometry-nodes_fields_varying.png

Tvar zásuvky je kosoštvorec a vstupné pole má teraz premenlivý vstup. Inými slovami, hodnota môže byť pre každý prvok iná. V tomto prípade bude pozícia dvojnásobná, pretože posun pre každý bod je pozíciou bodu.#

Tip

Často je potrebné získať z poľa jednu hodnotu. Hoci z koncepčného hľadiska nemá zmysel jednoducho zmeniť pole na jedinú hodnotu, uzol Index snímky alebo uzol Atribút štatistiky možno použiť na získanie jedinej hodnoty z poľa vyhodnoteného na geometrii.

Keď sa vytvorí spojenie medzi dvoma zásuvkami uzlov, ktoré podporujú polia, spojenie uzlov sa nakreslí ako prerušovaná čiara. Ak urobíte chybu a pripojíte zásuvku bez poľa k zásuvke s poľom, spojenie sa vykreslí ako plná červená čiara, ktorá označuje chybu.

Typy uzlov#

Uzly možno rozdeliť do dvoch kategórií: uzly toku údajov, ktoré zvyčajne odovzdávajú geometriu a uzly poľa, ktoré pracujú s údajmi na prvok. Uzly poľa môžu byť vstupné uzly, ktoré prinášajú geometrické údaje do stromu uzlov, alebo funkčné uzly, ktoré s týmito údajmi pracujú.

Uzly Toku údajov#

Uzly s geometrickým vstupom a geometrickým výstupom budú takmer vždy uzly tokov údajov. To znamená, že v skutočnosti menia geometrické údaje, ktoré budú vystupovať z modifikátora uzlov geometrie.

Uzly Funkcií#

Uzly so vstupmi a výstupmi s kosoštvorcovými zásuvkami sú uzly polí a podobajú sa inštrukciám, ktoré budú vyhodnocovať uzly toku údajov. Príkladom uzlov funkcií sú matematické uzly a tiež zložitejšie uzly, ako napríklad uzol Atribút príbuzenstvo.

Vstupné uzly#

Vstupné uzly poskytujú údaje pre proces hodnotenia v teréne. Samy o sebe nič neznamenajú; musia byť vyhodnotené v kontexte uzla toku údajov (geometrie), aby sa skutočne vygenerovala hodnota. Príkladom vstupných uzlov sú vstavané atribútové vstupné uzly, ako napríklad Pozícia a ID, ale aj uzly výberu, ako napríklad Výber koncového bodu.

Vstupy do poľa môžu pochádzať aj z iných uzlov, ktoré spracúvajú geometriu, ako napríklad uzol Rozložiť body na plôškach, vo forme anonymného atribútu.

Kontext poľa#

Všetky uzly polí pracujú v kontexte uzla toku údajov, ku ktorému sú pripojené. Kontext sa zvyčajne skladá z typu geometrickej zložky a atribútov oblasti vplyvu, takže určuje, aké údaje sa získavajú zo vstupných uzlov.

Jedným z častých nedorozumení je, že ten istý strom uzlov polí použitý na viacerých miestach bude vypisovať rovnaké údaje. To nemusí byť nevyhnutne pravda, pretože strom uzlov poľa sa vyhodnotí pre každý uzol toku údajov, pričom sa potenciálne získajú údaje z inej alebo zmenenej geometrie.

../../_images/modeling_geometry-nodes_fields_flow-1.png

Tu sa vstupné pole uzla Nastaviť pozíciu vyhodnotí raz. Na vyhodnotenie poľa uzol prechádza dozadu, aby získal vstupy zo vstupných uzlov poľa.

../../_images/modeling_geometry-nodes_fields_flow-2.png

Keď sa pridá druhý uzol Nastaviť pozíciu, ten istý strom uzlov polí sa vyhodnotí dvakrát, raz pre každý uzol toku údajov. V druhom uzle Naszaviť pozíciu budú výsledky odlišné, pretože jeho geometrický vstup už bude mať zmenenú polohu z prvého uzla.

../../_images/modeling_geometry-nodes_fields_flow-3.png

Často je však potrebné používať rovnaké hodnoty polí aj po zmene geometrie. Uzol Atribút zachytenia vyhodnotí pole a výsledok skopíruje do anonymného atribútu na geometrii.

V uzle Atribút zachytenia je uložená kópia počiatočnej pozície. Všimnite si, že vyhodnotenie vstupného poľa uzla Atribút zachytenia je úplne iný krok. Neskôr vstupné polia uzlov Nastaviť pozíciu nepoužívajú skutočnú pozíciu, ale jej anonymnú kópiu atribútu.