Štruktúra¶
Armatúry napodobňujú skutočné kostry. Sú vytvorené z kostí, ktoré sú (štandardne) pevné prvky. Máte však viac možností ako pri skutočných kostrách: Okrem „prirodzeného“ otáčania kostí s nimi môžete aj pohybovať a dokonca ich meniť mierku! A vaše kosti nemusia byť navzájom prepojené; ak chcete, môžu byť úplne voľné. Najprirodzenejšie a najužitočnejšie nastavenia však predpokladajú, že niektoré kosti sú spojené s inými, čím vytvárajú takzvané „reťaze kostí“, ktoré vytvárajú akési „končatiny“ vo vašej armatúre, ako je podrobne popísané v časti Reťaze kostí.
Reťaze kostí¶
Kosti v armatúre môžu byť navzájom úplne nezávislé (t. j. úprava jednej kosti nemá vplyv na ostatné). Takéto nastavenie však často nie je užitočné: Ak chcete vytvoriť nohu, všetky kosti „za“ stehennou kosťou by sa mali pohybovať „s“ ňou dobre koordinovaným spôsobom. Presne to sa deje v armatúrach nadviazaním kosti na ďalšiu kosť v končatine, vytvárate „reťaze kostí“. Tieto reťaze môžu byť rozvetvené. Napríklad päť prstov pripojených k jednej kosti „ruky“.
Kosti sa reťazia prepojením špičky rodiča s koreňom potomka. Koreň a špička môžu byť spojené, t. j. vždy sa nachádzajú presne v tom istom bode; alebo môžu byť voľné, ako v štandardnom vzťahu rodič-potomok.
Daná kosť môže byť rodičom viacerých potomkov, a teda môže byť súčasťou viacerých reťazí súčasne.
Kosť na začiatku reťaze sa nazýva koreňová kosť a posledná kosť reťazca je kosť špičky (nemýľte si ich s podobnými názvami kĺbov kostí!).
Reťaze kostí sú obzvlášť dôležitou témou vo vytváraní pózy (najmä pri štandardnej priamej kinematike oproti „automatickým“ inverzným kinematickým technikám vytvárania pózy). Vytvárate/editujete ich v režime editácie, ale okrem prípadu spojených kostí nemajú ich vzťahy v tomto režime žiadny vplyv na transformáciu kostí (t. j. transformácia rodičovskej kosti neovplyvní jej potokov).
Najjednoduchší spôsob, ako spravovať vzťahy medzi kosťami, je použiť panel Vzťahy na karte Kosť.