Posúvať hranu#

Referencia

Režim:

Režim editácie

Ponuka:

Hrana ‣ Posúvať hranu

Skratka:

G, G

Posunie jednu alebo viac hrán naprieč susednými plochami s niekoľkými limitáciemi, ktoré sa týkajú výberu hrán (t. j. výber musí definovať platnú slučku, pozri nižšie).

Rovnobežne E

Vynúti si zhodu tvaru slučky hrán so susednou slučkou hrán. Môžete preklopiť protiľahlý vrchol použitím F.

Preklopiť F

Keď je aktívny režim rovnobežnosti, toto preklopí medzi dvoma susednými slučkami hrán, s ktorými sa bude aktívna slučka hrán zhodovať.

Prichytiť Alt alebo C

Prepína zarážku posuvu v rámci rozsahov hrany.

Faktor

Určuje množstvo vykonaného posunu. Záporné hodnoty zodpovedajú posunu smerom k jednej plôške, zatiaľ čo kladné hodnoty sa vzťahujú k druhej. Je tiež zobrazené v päte 3D záberu.

Úprava zrkadla

Umožňuje rozšíriť operáciu na symetrické prvky siete (ak sú prítomné, v lokálnom smere X).

Oprava UV

Opraví príslušné UV súradnice, ak existujú, aby sa zabránilo skresleniu obrázku.

Použitie#

Predvolene sa poloha vrcholov na slučke hrán pohybuje ako percento vzdialenosti medzi ich pôvodnou pozíciou a susednou slučkou hrán, bez ohľadu na dĺžku hrán.

../../../../_images/modeling_meshes_editing_edge_edge-slide_before.png

Vybraná slučka hrán.#

../../../../_images/modeling_meshes_editing_edge_edge-slide_after.png

Premiestnená slučka hrán.#

Režim Rovnobežne#

Režim Rovnobežne zachováva rovnaký tvar vybranej slučky hrán ako jedna zo slučiek hrán s ňou susediacich, namiesto percentuálneho posunu pozdĺž každej kolmej hrany.

V režime Rovnobežne nástroj zobrazuje pozíciu pozdĺž dĺžky aktuálne vybranej hrany, ktorá je označená žltou farbou od vrcholu, ktorý má zväčšenú červenú značku. Pohyb slučky posuvnej hrany je obmedzený na túto dĺžku. Pohybom myši sa zmení indikátor dĺžky v záhlaví, ktorý ukazuje, kde pozdĺž hrany ste.

../../../../_images/modeling_meshes_editing_edge_edge-slide_even.png

Režim Rovnobežne povolený.#

../../../../_images/modeling_meshes_editing_edge_edge-slide_even-flip.png

Režim Rovnobežne s povolením preklopenia.#

Pohybom myši sa vybraná slučka hrán posunie smerom k počiatočnému vrcholu alebo od neho, ale čiara slučky sa posunie iba tak ďaleko, ako je dĺžka aktuálne vybranej hrany, v súlade s tvarom jednej z okrajových slučiek hrán.

Limity a riešenia#

Existujú limitácie týkajúce sa typu výberu hrán, ktoré je možné ovládať. Neplatné výbery sú:

Slučka prekríži samú seba

To znamená, že nástroj nemohol nájsť žiadne vhodné plôšky, ktoré by susedili s vybranými hranami. Príkladom, ktorý to ukazuje, je výber dvoch hrán, ktoré majú rovnakú plôšku. Plôška nemôže susediť sama so sebou.

Viacnásobné slučky hrán

Vybrané hrany nie sú v rovnakej slučke hrán, čo znamená, že nemajú spoločnú hranu. Túto chybu môžete minimalizovať tak, že vždy vyberiete hrany medzi koncovými bodmi alebo v reťazci. Ak vyberiete viac hrán, uistite sa, že sú spojené. Tým sa zníži pravdepodobnosť výskytu chýb zacyklenia.

Hrany okrajov

Keď bola v samostatnom objekte vybraná jedna hrana. Slučku hrán nie je možné nájsť, pretože existuje iba jedna plôška. Pamätajte, že slučky hrán sú slučky, ktoré pokrývajú dve alebo viac plôšok.

Všeobecným pravidlom je, že ak je vybraných viac hrán, mali by byť spojené od začiatku po koniec tak, aby tvorili súvislý reťazec. Toto je doslovne všeobecné pravidlo, pretože stále môžete vybrať hrany v reťazci, ktoré sú neplatné, pretože niektoré z hrán v reťazci sú v rôznych slučkách hrán.