Podporované formáty videa a zvuku#

Video Formats#

These formats are primarily used for compressing rendered sequences into a playable movie (they can also be used to make plain audio files).

A codec is a little routine that compresses the video so that it will fit on a Blu-ray, or be able to be streamed out over the Internet, over a cable, or just be a reasonable file size. Codecs compress the channels of a video down to save space and enable continuous playback. Lossy codecs make smaller files at the expense of image quality, while lossless codecs compress as much as possible the video, but without losing any existing data.

Niektoré kodeky, ako napríklad H.264, sú vhodné pre väčšie obrázky. Kodeky sa používajú na kódovanie a dekódovanie filmu, a preto musia byť prítomné na kódovacom stroji (Blender) aj na cieľovom stroji. Výsledky kódovania sú uložené v súbore kontajnera.

Existujú desiatky, ak nie stovky kodekov vrátane Xvid, H.264, DivX, Microsoft atď. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody a kompatibilitu s rôznymi prehrávačmi v rôznych operačných systémoch.

Poznámka

Väčšina kodekov dokáže komprimovať iba farby RGB alebo YUV, ale niektoré podporujú aj alfa kanál. Medzi kodeky, ktoré podporujú RGBA, patria:

Blender offers three ways to export videos, in the File Format selector of the Output properties:

AVI JPEG

AVI but with JPEG compression. Lossy, smaller files but not as small as you can get with a Codec compression algorithm. JPEG compression is also the one used in the DV format used in digital camcorders.

AVI Raw

Audio-Video Interlaced (AVI) uncompressed frames.

FFmpeg Video

Video encoding via the FFmpeg library. Which codecs are available depends on the operating system and FFmpeg version. This options allows for a lot of different encodings, some presets are available (to the right of the Encoding subpanel) to help with getting started. This option is also the only one allowing to export audio.

Kontajnery FFmpeg#

MPEG-1: .mpg, .mpeg

Štandard pre stratovú kompresiu videa a zvuku. Je určený na kompresiu nespracovaného (surového) digitálneho videa v kvalite VHS a zvuku na CD až do rýchlosti 1,5 Mbit/s. Tento kontajner vynucuje kodek videa, môžete definovať len parametre kvality a kodek zvuku.

MPEG-2: .dvd, .vob, .mpg, .mpeg

Norma pre „všeobecné kódovanie pohyblivých obrázkov a súvisiacich zvukových informácií“. Opisuje kombináciu metód stratovej kompresie obrazu a stratovej kompresie zvukových údajov, ktoré umožňujú ukladanie a prenos filmov s využitím v súčasnosti dostupných pamäťových médií (najmä DVD) a prenosovej šírky pásma. Tento kontajner presadzuje videokodek, môžete definovať len parametre kvality a zvukový kodek.

MPEG-4: .mp4, .mpg, .mpeg

Hoci je to video kodek, je to aj skutočný kontajner, do ktorého môžete ukladať video a audio prúdy použitím rôznych kodekov. Je široko podporovaný mnohými modernými softvérovými a hardvérovými prehrávačmi.

AVI: .avi

Derivát formátu RIFF (Resource Interchange File Format). Jeden z prvých a najpoužívanejších kontajnerových formátov videa.

QuickTime: .mov

Formát s viacerými stopami. Kontajnerové formáty QuickTime a MP4 môžu používať rovnaké kodeky. Väčšinou sú zameniteľné v prostredí, ktoré využíva iba QuickTime. MP4 má ako medzinárodný štandard väčšiu podporu.

DV: .dv

Schéma vnútrosnímkovej kompresie videa, ktorú v minulosti používali mnohé digitálne videokamery. Na kompresiu videa po jednotlivých snímkach používa diskrétnu kosínusovú transformáciu (DCT, podobný algoritmus ako JPEG). Zvuk sa ukladá bez kompresie. Tento kontajner vynucuje kodek videa, môžete definovať len parametre kvality.

Ogg: .ogg, .ogv

Bezplatný otvorený štandardný kontajnerový formát, ktorý môže obsahovať neobmedzený počet video, audio, obrazových alebo titulkových stôp v jednom súbore.

Matroska: .mkv

Bezplatný otvorený štandardný kontajnerový formát súboru, ktorý môže obsahovať neobmedzený počet video, audio, obrazových alebo titulkových stôp v jednom súbore.

Flash: .flv

Kontajnerový formát súboru používaný na poskytovanie videa cez internet použitím Adobe Flash Player. Tento kontajner vynucuje kodek videa, môžete definovať len parametre kvality.

WebM: .webm

Bezplatný kontajnerový formát s otvoreným štandardom, ktorý je určený na internetové streamovanie. Všimnite si, že tento kontajner môže obsahovať iba videokodek VP9 a zvukové kodeky Vorbis alebo Opus.

Video kodeky FFmpeg#

Tieto možnosti nie sú k dispozícii pri všetkých kontajneroch.</files-video-containers>.

Bez videa

Pre kódovanie iba zvuku.

DNxHD

Je určený na použitie ako medziproduktový formát vhodný na použitie pri úpravách a ako prezentačný formát. Môže byť bezstratový alebo stratový.

DV

Pozrite si časť Kontajnery.

FFmpeg video kodek #1

FFV1 je bezstratový vnútrosnímkový videokodek. Na entropické kódovanie môže používať kódovanie s premenlivou dĺžkou alebo aritmetické kódovanie. Kódovač a dekódovač sú súčasťou bezplatnej knižnice s otvoreným zdrojovým kódom libavcodec v aplikácii FFmpeg. Podporuje alfa kanál.

Flash Video

Pozrite si časť Kontajnery.

H.264

Tento stratový kodek, ktorý je moderným variantom rodiny MPEG-4, používa sa veľmi často. Ponúka veľmi dobrý pomer kompresie a kvality.

HuffYUV

Bezstratový videokodek vytvorený Benom Rudiakom-Gouldom, ktorý má nahradiť nekomprimovaný YCbCr ako formát na snímanie videa.

MPEG-1

Pozrite si časť Kontajnery.

MPEG-2

Pozrite si časť Kontajnery.

MPEG-4(DivX)

Zdedil mnohé funkcie štandardov MPEG-1, MPEG-2 a ďalších súvisiacich štandardov, ale pridal aj nové funkcie.

PNG

Bezstratové, každá snímka sa uloží ako samostatný obraz vo video prúde. Kompresia bude slabá, ale keďže je každá snímka úplne samostatná, čistenie a editácia môžu byť jednoduchšie. Podporuje alfa kanál.

QT rle / QT Animation

Pôvodný formát videí QuickTime. Podporuje alfa kanál.

Theora

Bezplatný stratový kodek s otvoreným štandardom navrhnutý spolu s kontajnerom Ogg.

WEBM / VP9

Bezplatný otvorený štandardný formát stratovej kompresie videa. Je to jeden z najnovších kodekov, ktorý sa široko používa na internetové streamovanie.

AV1

Bezplatný otvorený štandardný formát stratovej kompresie videa navrhnutý ako nástupca formátu VP9. AV1 ponúka skvelú mieru kompresie a vizuálnu kvalitu, AV1 vytvára video súbory, ktoré sú približne o 30 % priestorovo úspornejšie ako VP9

Audio kodeky FFmpeg#

Bez zvuku

Pre kódovanie iba videa.

AAC

Advanced Audio Codec, štandardizovaná stratová kompresná a kódovacia schéma pre digitálny zvuk. AAC vo všeobecnosti dosahuje lepšiu kvalitu zvuku ako MP3 pri podobných bitových rýchlostiach.

AC3

Audio Codec 3, technológia kompresie zvuku vyvinutá spoločnosťou Dolby Laboratories.

FLAC

Free Lossless Audio Codec (Bezplatný bezstratový zvukový kodek). Digitálny zvuk komprimovaný algoritmom FLAC možno zvyčajne zmenšiť na 50-60% jeho pôvodnej veľkosti.

MP2

Stratový formát kompresie zvuku.

MP3

Stratový formát kompresie zvuku, ktorý sa široko používa ako finálny formát zvuku.

Opus

Stratový formát kompresie zvuku určený na kódovanie reči alebo všeobecného zvuku, ktorý má nahradiť kodek Vorbis.

PCM

Pulzná kódová modulácia, metóda používaná na digitálnu reprezentáciu snímaných analógových signálov. Je to štandardná forma digitálneho zvuku v počítačoch a rôznych formátoch Blu-ray, Compact Disc a DVD, ako aj na iné použitie, napríklad v digitálnych telefónnych systémoch.

Vorbis

Otvorený štandardný, vysoko komprimovaný formát porovnateľný s formátmi MP3 alebo AAC. Vorbis vo všeobecnosti dosahuje lepšiu kvalitu zvuku ako MP3 pri podobných bitových rýchlostiach.

Známe limity#

Veľkosť výstupu videa#

Niektoré kodeky vkladajú limity na veľkosť výstupu, napríklad kodek H.264 vyžaduje, aby výška aj šírka boli deliteľné dvomi.