Štruktúra¶
Mnoho konceptov z krivky, najmä tie NURBS, prenášate priamo na povrchy NURBS, ako sú napríklad riadiace body, usporiadanie, váha, rozlíšenie atď. Tu si povieme iba o rozdieloch.
Je veľmi dôležité pochopiť rozdiel medzi NURBS krivkami a NURBS povrchmi: prvá má jeden rozmer, druhá má dva. Blender interne zaobchádza s povrchami NURBS a krivkami NURBS úplne inak. Existuje niekoľko atribútov, ktoré ich oddeľujú, ale najdôležitejšie je, že NURBS krivka má jednu interpolačnú os (U) a povrch NURBS má dve interpolačné osi (U a V).
Môžete však mať „2D“ povrchy vyrobené z kriviek (použitím nástrojov vysúvania, alebo v menšej miere vyplnením uzavretých 2D kriviek). A môžete mať „1D“ krivky vyrobené z povrchov, napríklad povrch NURBS s iba jedným radom (buď v smere U alebo V) riadiacich bodov vytvorí iba krivku…
Vizuálne môžete zistiť, ktoré je to, že vstúpite do režimu editácie a pozriete sa na záhlavie 3D záberu: záhlavie zobrazuje ako jednu z možností ponuky Povrch alebo Krivka. Môžete tiež vysunúť celú povrchovú krivku NURBS na vytvorenie povrchu, ale nemôžete to urobiť z jednoduchou NURBS krivkou.
Riadiace body, riadky a mriežka¶
Riadiace body pre povrchy NURBS sú rovnaké ako pre krivky NURBS. Ich rozloženie je však dosť obmedzujúce. Koncept „segmentu“ zmizne a nahradia ho „riadky“ a celková „mriežka“.
„Riadok“ je sústava riadiacich bodov tvoriacich jeden „riadok“ v jednom smere interpolácie (trochu podobná ako slučky hrán pre povrchové siete). Takže na povrchu NURBS máte „U riadky“ a „V riadky“. Kľúčové je, že všetky riadky daného typu (U alebo V) majú rovnaký počet riadiacich bodov. Každý riadiaci bod patrí presne jednému riadku U a jednému riadku V.
To všetko tvorí „mriežku“ alebo „klietku“, ktorej tvar ovláda tvar povrchu NURBS. Trochu ako mriežka…
Je to veľmi dôležité pochopiť: na povrch NURBS nemôžete pridať jediný riadiaci bod; musíte pridať naraz celý U alebo V riadok (v praxi zvyčajne použijete nástroj Vysunúť, alebo možno Vytvoriť kópiu, ktorý ich pridá…), ktorý obsahuje presne rovnaký počet bodov ako ostatné. To tiež znamená, že budete môcť „zlúčiť“ rôzne časti povrchov, iba ak sa aspoň jeden z ich riadkov zhoduje.
Váha¶
Podobné NURBS drážkam riadiace body NURBS povrchu majú vlastnosť váhy. Táto vlastnosť váhy riadi, aký veľký vplyv má riadiaci bod na povrch. Táto váha by sa nemala zamieňať s cieľovou váhou, ktorá sa používa iba na simulácie mäkkého telesa. Váhu riadiaceho bodu NURBS je možné upraviť v číselnom poli W na paneli Transformácia.
Na obrázku Jeden riadiaci bod s váhou 5. jediný riadiaci bod, označený ako „C“, mal váhu nastavenú na 5,0, zatiaľ čo všetky ostatné majú predvolenú hodnotu 1,0. Ako vidíte, tento riadiaci bod priťahuje povrch smerom k sebe.
Poznámka
Ak majú všetky riadiace body rovnakú váhu, potom sa navzájom efektívne zrušia. Je to rozdiel v váhach, ktoré spôsobujú, že sa povrch pohybuje smerom ku alebo od riadiaceho bodu.
Prednastavené váhy¶
NURBS môže vytvárať čisté tvary, ako sú kruhy, valce a gule (všimnite si, že Bézierov kruh nie je čistý kruh). Ak chcete vytvoriť čisté kruhy, gule alebo valce, musíte nastaviť na konkrétne hodnoty váhy riadiacich bodov. Nie je to intuitívne a skôr, ako to vyskúšate, mali by ste si prečítať viac o NURBS.
Ak chcete vytvoriť guľu s 2D povrchmi, je to rovnaký princíp ako s 2D kruhom. Všimnete si, že štyri rôzne váhy potrebné na vytvorenie gule (1,0, 0,707 = ²√0,5, 0,354 = ²√2 / 4 a 0,25).