Úvod¶
Simulácia mäkkých telies sa používa na simuláciu mäkkých deformovateľných objektov. Bola navrhnutá predovšetkým na pridávanie sekundárneho pohybu do animácie, ako je napríklad chvenie častí tela pohybujúcej sa postavy.
Funguje aj na simuláciu všeobecnejších mäkkých objektov, ktoré sa ohýbajú, deformujú a reagujú na sily, ako je gravitácia a vietor, alebo sa zrážajú s inými objektmi.
Hoci dokáže do istej miery simulovať látku a iné tuhé typy deformovateľných objektov, Simulácia látky to dokáže lepšie pomocou riešiteľa špeciálne navrhnutého na tento účel.
Simulácia funguje tak, že kombinuje existujúcu animáciu objektu so silami, ktoré naň pôsobia. Existujú vonkajšie sily, ako je gravitácia alebo silové polia a vnútorné sily, ktoré držia vrcholy pohromade. Takto môžete simulovať tvary, ktoré by objekt nadobudol v skutočnosti, keby mal objem, bol niečím vyplnený a pôsobili naň skutočné sily.
Mäkké telesá môžu interagovať s inými objektmi prostredníctvom kolízie. Môžu interagovať samy so sebou prostredníctvom Vlastnej kolízie.
Výsledok simulácie mäkkého telesa možno konvertovať na statický objekt. Môžete tiež zapiecť úpravu simulácie, t. j. upraviť priebežné výsledky a spustiť simuláciu odtiaľ.
Typické scenáre používania mäkkých telies¶
Mäkké telá sú vhodné na:
Kolísanie pohybujúcich sa postáv.
Pružné a deformovateľné predmety z materiálov, ako je guma alebo želatína.
Konáre stromov pohybujúce sa vo vetre, hojdajúce sa laná a podobne.
Vlajky, široké rukávy, vankúše alebo iné jednoduché tkaniny reagujúce na vplyvy.
Vytvorenie mäkkého telesa¶
Simulácia mäkkých telies funguje pre všetky objekty, ktoré majú vrcholy alebo riadiace body (siete, krivky, povrchy a mriežky).
Ak chcete do objektu pridať simuláciu mäkkého telesa, prejdite na kartu Fyzika v editore Vlastnosti a aktivujte tlačidlo Mäkké teleso. Odkaz na všetky nastavenia nájdete na tejto stránke.
Simuláciu mäkkého telesa spustíte prehraním animácie klávesou Alt+A a simuláciu zastavíte klávesou Esc alebo Alt+A.
Interakcia v reálnom čase¶
Na prácu so simuláciou mäkkého telesa sa vám bude hodiť editor Časová os. Môžete meniť medzi snímkami a simulácia sa vždy zobrazí v aktuálnom stave. So simuláciou môžete interagovať v reálnom čase, napr. pohybom kolíznych objektov alebo zatrasením objektu mäkkého telesa.
Potom môžete počas simulácie vybrať objekt mäkkého telesa a Použiť modifikátor na karte Modifikátory v editore Vlastnosti. Tým sa deformácia stane trvalou.
Tipy¶
Mäkké telesá fungujú obzvlášť dobre, ak majú objekty rovnomerné rozloženie vrcholov. Na dobré kolízie potrebujete dostatok vrcholov. Deformáciu (tuhosť) zmeníte, ak v určitej oblasti pridáte viac vrcholov.
Výpočet kolízií môže trvať dlho. Ak niečo nie je viditeľné, prečo to počítať?
Na urýchlenie výpočtu kolízie je často užitočné mať kolíziu s ďalším, jednoduchším, neviditeľným, trochu väčším objektom.
Mäkké telá používajte len tam, kde to má zmysel. Ak sa pokúsite zakryť povrchovú sieť tela tesným kusom látky a animovať výlučne mäkkým telesom, nebudete mať úspech. Možno aktivovať samovoľnú kolíziu vlasov mäkkého telesa, ale to je cesta, ktorú si musíte vyšliapať sami. Podrobne sa budeme zaoberať v časti Kolízie neskôr.
Namiesto samotného objektu mäkkého telesa skúste použiť Mriežku alebo Vodiacu krivku. Môže to byť niekoľkonásobne rýchlejšie.