Štruktúra

Drážky

Drážky sú podradenou štruktúrou kriviek a sú to jednotlivé prvky, ktoré vytvárajú objekty kriviek. Objekt krivky môže byť zložený z niekoľkých rôznych drážok, rovnako ako povrchové siete objektov môžu mať pod tým istým objektom rôzne nesúvislé povrchové siete. Drážka definuje tvar krivky a môže byť transformovaná zmenou jej riadiacich bodov. Drážky sa pozostávajú z troch odlišných typov, ktoré sú popísané v časti Typy drážok. Každý typ drážky má mierne odlišný algoritmus na výpočet spôsobu znázornenia ohybov v drážke.

Drážky majú svoje vlastné samostatné vlastnosti pre krivky a je možné ich zmeniť výberom drážky v režime editácie a použitím panela Aktívna drážka.

Riadiace body

Podobne ako v prípade povrchových sietí, drážky majú riadiace body alebo vrcholy. Riadiace body sa pripájajú k iným riadiacim bodom a vytvárajú tak drážku. Riadiace body môžu byť vybrané a transformované tak, aby zmenili výsledný tvar drážky.

Viď aj

Úpravy kriviek

Typy drážok

Polygonálna

Polygónové drážky sú najjednoduchším typom drážky, pretože neinterpolujú tvar krivky medzi riadiacimi bodmi.

Polygónové krivky sa používajú, keď sa konvertuje povrchová sieť na krivky. Pretože neinterpolujú tvar, polygónové drážky schopné poskytnúť presné znázornenie pôvodnej povrchovej sieti objektu.

Toto je primárny prípad použitia drážky, väčšinou sa namiesto toho používajú bézierove alebo NURBS drážky; obidve interpolujú tvar a poskytujú vyhladené výsledky.

Bézierova krivka

Hlavnými prvkami používanými pri úprave Bézierových kriviek sú riadiace body a manipulátory. Medzi dvoma riadiacimi bodmi sa nachádza segment (skutočná krivka). Manipulátory definujú zakrivenie segmentu.

Na obrázku nižšie sú riadiace body umiestnené v strede ružovej čiary, zatiaľ čo manipulátory tvoria predĺženia z riadiaceho bodu. Šípky vizualizujú normály krivky, t. j. ktoré označujú smer a sklon.

../../_images/modeling_curves_structure_control-points-handles.png

Bézierova krivka v režime editácie.

Typy manipulátorov

Existujú štyri typy manipulátorov Bézierových kriviek. Prístup k nim získate stlačením klávesy V a výberom zo zobrazeného zoznamu.

../../_images/modeling_curves_structure_bezier-handle-types.png

Typy manipulátorov bézierovej krivky.

Automatické (žlté manipulátory)

Tento manipulátor má úplne automatickú dĺžku a smer, ktoré nastavuje Blender, aby sa dosiahol čo najplynulejší výsledok. Tieto manipulátory sa po presunutí konvertujú na zarovnané manipulátory.

Vektorové (zelené manipulátory)

Obe časti manipulátora vždy smerujú na predošlý manipulátor alebo na ďalší manipulátor, čo umožňuje vytvárať krivky alebo ich časti vyrobené z rovných čiar alebo s ostrými rohmi. Vektorové manipulátory sa po presunutí konvertujú na voľné.

Zarovnané (fialové manipulátroy)

Tieto manipulátory ležia vždy v priamej línii a poskytujú súvislú krivku bez ostrých uhlov.

Voľné (čierne manipulátory)

Manipulátory sú navzájom nezávislé.

Poznámka

Keď je vybraný riadiaci bod, jeho manipulátory sú prekryté červeným podsvietením, ktoré mení ich farbu. Napríklad vektorové manipulátory, ktoré sú normálne zelené, budú po výbere vyzerať žlto, čo môže sťažiť ich rozlíšenie od nevybraných automatických manipulátorov.

Ak nechcete, aby sa táto farba menila, môžete ju zakázať tak, že otvoríte predvoľbu Motív, nájdete položku 3D záber ‣ Aktívna drážka a zmeníte ju na čiernu. Od tej chvíle budú vybrané manipulátory kriviek jednoducho vyzerať o niečo svetlejšie ako nevybrané.

NURBS

N.U.R.B.S. je skratka pre Non-Uniform Rational B-Splines. Jedným z hlavných rozdielov medzi bézierovými objektami a NURBS objektami je, že Bézierove krivky sú aproximačné (približné). Napríklad bézierov kruh je aproximáciou kruhu, zatiaľ čo kruh NURBS je presným kruhom. Teória NURBS môže byť veľmi komplikovanou témou. Úvod nájdete na stránke Wikipedia.

Riadiace body drážok NURBS sa líšia od ostatných typov drážok, pretože majú špeciálnu vlastnosť váhy. Táto vlastnosť váhy riadi, aký veľký vplyv má riadiaci bod na povrch. Táto váha by sa nemala zamieňať s cieľovou váhou, ktorý sa používa iba na simulácie mäkkého telesa. Hmotnosť riadiaceho bodu NURBS je možné upraviť v poli čísla W na paneli Transformácia.

Poznámka

Ak majú všetky riadiace body rovnakú váhu, potom sa navzájom efektívne zrušia. Je to rozdiel vo váhach, ktorý spôsobuje, že sa krivka pohybuje smerom k alebo od riadiaceho bodu.