Úvod#

Kľúčová snímka je jednoducho časová značka, ktorá uchováva hodnotu vlastnosti.

Kľúčová snímka môže napríklad definovať, že horizontálna poloha kocky je na snímke 1 vo výške 3 m.

Účelom kľúčovej snímky je umožniť interpolovanú animáciu, čo napríklad znamená, že užívateľ môže pridať ďalší kľúč na snímke 10, pričom určí horizontálnu polohu kocky na 20 m a Blender automaticky určí správnu polohu kocky pre všetky snímky medzi snímkou 1 a 10 v závislosti od zvolenej metódy interpolácie (napr. lineárna, Bézierova, kvadratická atď.).

Prehľad existujúcich kľúčových snímok si môžete pozrieť prostredníctvom editora Expozičný hárok.

Vizualizácia#

V zobrazení 3D záberu je niekoľko dôležitých vizualizačných funkcií, ktoré môžu pomôcť pri animácii.

Ak je aktuálna snímka kľúčovou snímkou pre aktuálny aktívny objekt, názov tohto objektu (zobrazený v ľavom hornom rohu 3D záberu) sa zmení na žltú farbu.

../../_images/animation_keyframes_introduction_visualization.png

Hore: Aktuálna snímka je kľúčovou snímkou pre kocku. Dole: Aktuálna snímka nie je kľúčovou snímkou.#

Interpolácia#

Interpolácia kľúčových snímok je reprezentovaná a riadená krivkami animácie, známych aj ako F-krivky. Tieto krivky možno zobraziť a upraviť editorom grafov.

../../_images/animation_keyframes_introduction_curves.png

Konštantná, lineárna, kvadratická a Bézierova interpolácia s lineárnou extrapoláciou.#

Os X krivky zodpovedá času, zatiaľ čo Y predstavuje hodnotu vlastnosti. Samotné kľúčové snímky definujú body krivky, zatiaľ čo interpolácia je riadená ďalšími parametrami.

Režim interpolácie je hlavné nastavenie, ktoré pre každý kľúčovú snímku určuje, ako sa krivka interpoluje z daného kľúča do nasledujúceho. Existuje niekoľko režimov s pevne danými tvarmi, napríklad konštantný, lineárny, kvadratický atď. a režim s voľným tvarom Bézier.

Extrapolácia určuje, ako sa krivka predĺži pred prvou a po poslednej kľúčovej snímke. Hlavné dostupné voľby sú Konštantná a Lineárna; je tiež možné nastaviť zacyklenie krivky.

Bézierova interpolácia sa riadi manipulátormi, ktoré majú typ manipulátora a pozíciu. Poloha voľných a zarovnaných manipulátorov sa musí nastaviť ručne z editora grafov, zatiaľ čo vektorové, automatické a automaticky pripnuté manipulátory sa vypočítajú automaticky z hodnôt kľúčových snímok.

Interpoláciu, extrapoláciu a typ manipulátora možno zmeniť aj v editore Expozičný hárok.

../../_images/editors_graph-editor_fcurves_sidebar_curve_auto-smoothing.png

Manipulácia režimov vyhladzovania. Žltá: žiadne, azúrová: plynulé zrýchlenie.#

Spôsob výpočtu troch automatických typov manipulátorov je riadený nastavením na krivku Automatické vyhladenie manipulátorov. Režim Nie je sa podobá tomu, ako pracuje väčšina ostatných softvérov a berie do úvahy len hodnoty bezprostredne susediacich kľúčov. Režim Kontinuálne zrýchlenie berie do úvahy tvar celej krivky, čo hneď prináša hladšie výsledky, ale znamená to, že zmeny v jednom kľúči ovplyvňujú interpoláciu na väčšej časti krivky; má tiež tendenciu viac prekračovať hodnoty s Automatickými manipulátormi.

Typy kľúčových snímok#

Na vizuálne odlíšenie bežných kľúčových snímok od rôznych animačných udalostí alebo stavov (extrémy, zlomy alebo iné medzistavy) existuje možnosť použiť na ne rôzne farby pre vizualizáciu.

../../_images/animation_keyframes_introduction_types.png

Vľavo: nevybrané; vpravo: vybrané.#

Kľúčová snímka (biely/žltý diamant)

Normálna kľúčová snímka.

Rozklad (malý modrý diamant)

Stav rozkladu napr. pre prechody medzi kľúčovými polohami.

Pozastavenie pohybu (tmavosivý/oranžový diamant)

Kľúčová snímka, ktorý pridáva malé množstvo pohybu okolo pozastavenia pózy. V expozičnom hárku sa medzi nimi zobrazí aj pruh.

Extrémna (veľký ružový diamant)

Stav „extrémny“ alebo iný účel podľa potreby.

Chvenie (malý zelený diamant)

Kľúčová snímka výplne alebo zapečenia pre jednostranné kľúčovanie alebo na iný účel podľa potreby.

Manipulátory a zobrazenie režimu interpolácie#

Expozičný hárok môže zobraziť typ Bézierovho manipulátora priradeného ku kľúčovej snímke a označiť segmenty s interpoláciou, ktorá nie je Bézierova. To uľahčuje základné úpravy interpolácie bez použitia editora grafov.

Tvar ikony predstavuje typ Bézierovho manipulátora patriaci ku kľúčovej snímke.

../../_images/animation_keyframes_introduction_interpolation.png

Zhora: súhrn, Bézier, lineárne.#

Kruh

Automaticky pripnuté (predvolené)

Kruh s bodkou

Automaticky

Štvorec

Vektor

Skrátený diamant

Zarovnané

Diamant

Voľné

Ak majú manipulátory kľúčovej snímky rôzne typy alebo v prípade súhrnných riadkov predstavujúcich viacero kriviek, z dostupných možností sa použije ikona, ktorá je v zozname najďalej. To znamená, že ak sa v zoskupenom riadku použije ikona kruhu, je zaručené, že žiadny zo zoskupených kanálov nemá iný než automatický kľúč.

Vodorovné zelené čiary označujú použitie inej ako Bézierovej interpolácie. Čiara je v súhrnných riadkoch stmavená, ak nemajú všetky zoskupené kanály rovnakú interpoláciu.

Zobrazovanie týchto informácií možno vypnúť pomocou možnosti Zobraziť manipulátory a interpoláciu v ponuke expozičného hárka Zobraziť.