Štruktúra priečinka¶
Video projekt je s najväčšou pravdepodobnosťou kombináciou niekoľkých rôznych prostriedkov. Môžete ich rozdeliť do troch širokých kategórií.
Video súbory: videoklipy (alebo filmy v rozhovore Blendera), fotografie, grafické súbory (grafy, logá, …) a vizuálne efekty (VFX), ako sú masky, odlesky objektívu, animácie.
Zvukové súbory: nahrané dialógy, hlasový komentár, hudba a zvukové efekty (SFX), ako sú zvuky prostredia, šumy, …
Súbory projektu: blend súbory a zálohy, (čiastočné) výsledky prekreslenia, dokumentácia, ako sú skripty a príbehová nástenka.
Spoločne môžu rýchlo vytvoriť nehmotnú hromadu súborov. Je dobrým zvykom zhromažďovať všetky tieto aktíva v jednom priečinku projektu s príslušnými pod-priečinkami. Prečo? Zníži sa tak pravdepodobnosť, že omylom vymažete nejaký súbor (čo bude mať za následok chybu „súbor sa nenašiel“) alebo že pri prenose projektu zabudnete zaradiť potrebný súbor (chyba „súbor chýba“). A predovšetkým vám vhodná štruktúra priečinkov pomôže udržať si jasný prehľad o vašich aktívach.
Viď aj
Blender môže niektoré súbory zahrnúť do blend súboru (pozri zbalené údaje). Toto však nefunguje s video súbormi, ktoré môžu mať veľmi veľké veľkosť. Preto je lepšie zabezpečiť, aby priečinok projektu obsahoval všetky potrebné súbory.
Dobrým zvykom je tiež používať určitý druh pomenovania a pridávať meta údaje. Na obrázku 1 je uvedený možný príklad na základe našej kategorizácie aktív uvedenej vyššie. Priečinky sú očíslované tak, aby kopírovali bežný pracovný postup.