O bezplatnom softvéri a GPL¶
Keď sa dozviete o „voľnom softvéri“, prvá vec, ktorá vám napadne, môže byť „bez nákladov“. Aj keď je to často pravda, pojem „voľný softvér“, ako ho používa Nadácia pre voľný softvér (pôvodcovia projektu GNU a tvorcovia všeobecnej verejnej licencie GNU), má znamenať „voľný ako slobodný“, nie v zmysle slova „bez nákladov“ (čo sa zvyčajne označuje ako „zadarmo ako v pive zadarmo“ alebo gratis). Voľný softvér v tomto zmysle je softvér, ktorý môžete bez limitácie používať, kopírovať, upravovať, redistribuovať. Porovnajte to s licencovaním väčšiny komerčných softvérových balíkov, kde môžete softvér načítať do jedného počítača, nemáte oprávnenie vytvárať žiadne kópie a nikdy neuvidíte zdrojový kód. Voľný softvér umožňuje koncovému užívateľovi neuveriteľnú slobodu. Pretože je zdrojový kód univerzálne dostupný, existuje aj oveľa viac šancí na to, aby sa vychytali chyby a opravili.
Keď je program licencovaný na základe GNU General Public License (GPL):
Máte právo používať program na akékoľvek účely.
Máte právo na úpravu programu a na prístup k zdrojovým kódom.
Máte právo kopírovať a distribuovať program.
Máte právo vylepšiť program a vydať svoje vlastné verzie.
Výmenou za tieto práva máte určité povinnosti, pokiaľ distribuujete program s licenciou GPL. Tieto zodpovednosti sú určené na ochranu vašich slobôd a slobôd ostatných:
S programom musíte poskytnúť kópiu GPL, aby si príjemcovia boli vedomí svojich práv na základe licencie.
Musíte zahrnúť zdrojový kód alebo sprístupniť zdrojový kód voľne.
Ak upravíte kód a distribuujete upravenú verziu, musíte si urobiť úpravy, ktoré sú k dispozícii na základe licencie GPL (alebo kompatibilnej licencie).
Licenciu na program nesmiete obmedziť nad rámec podmienok GPL (nesmiete z programu GPL urobiť patentovaný produkt).
Viac informácií o GPL nájdete na jeho stránke na webových stránkach Projekt GNU.
Poznámka
GPL sa vzťahuje iba na aplikáciu Blender a nie na umelecké diela, ktoré pomocou nej vytvoríte; pre viac informácií pozri Blender License.