Inštalácia v systéme Linux

Na stránke Downloading Blender nájdete minimálne požiadavky a rôzne verzie, ktoré sú pre Blender k dispozícii (ak ste tak ešte neurobili).

Inštalácia z blender.org

Stiahnite si verziu systému Linux pre svoju architektúru a rozbaľte súbor na požadované miesto (napr. ~/software alebo /usr/local).

Blender je možné teraz spustiť dvojitým kliknutím na spustiteľný súbor.

Pri použití tohto spôsobu inštalácie je možné mať nainštalovaných viac verzií Blenderu.

Na uľahčenie prístupu môžete pridať položku ponuky a vytvoriť asociácie zmiešaných súborov pre prehliadač súborov. Môžete to urobiť pomocou registrácie Blenderu.

Aby bola inštalácia a konfigurácia úplne samostatná, nastavte možnosť na Prenosná inštalácia.

Inštalácia zo Správcu balíkov

Niektoré distribúcie Linuxu môžu mať vo svojich úložiskách špecifický balík pre Blender.

Inštalácia Blenderu prostredníctvom pôvodných mechanizmov distribúcie zabezpečuje konzistenciu s ostatnými balíkmi v systéme a môže poskytovať ďalšie funkcie (dané správcom balíkov), ako napríklad zoznam balíkov, oznámenia o aktualizáciách a automatickú konfiguráciu ponuky. Upozorňujeme však, že balík môže byť v porovnaní s najnovším oficiálnym vydaním zastaraný alebo nemusí obsahovať niektoré funkcie Blenderu. Niektoré distribúcie napríklad z licenčných alebo iných dôvodov nezostavujú Blender s podporou prekresľovania na GPU mechanizmom Cycles.

Ak pre vašu distribúciu existuje konkrétny balík, môžete si zvoliť, ktorý je najvýhodnejší a najpohodlnejší, inak je oficiálny binárny súbor k dispozícii na blender.org.

Inštalácia zo služby Snap

Snap je univerzálny správca balíkov navrhnutý pre prácu v rôznych distribúciách. Za predpokladu, že snap je už nainštalovaný, Blender je možné nainštalovať prostredníctvom služby snap použitím:

snap install blender --classic

Inštalácia z tejto metódy má výhodu v tom, že aktualizácie aplikácie Blender sa inštalujú automaticky. Blender od Snapu by mal mať konzistentnejšiu distribúciu ako jednotliví správcovia balíkov.

Spustenie z terminálu

Pozrite si Spustenie z terminálu.

Grafický systém (X11 a Wayland)

Blender podporuje X11 a Wayland, podrobnosti nájdete v časti Prostredie okna Linuxu.

Vyvarujte sa konfliktu Alt+myš

Niektorí správcovia okien predvolene používajú na presúvanie a zmenu veľkosti okien Alt+ĽTM a Alt+PTM.

Blender ich používa na rôzne operácie, najmä:

Ak chcete získať prístup k úplnej sústave funkcií Blenderu, môžete zmeniť nastavenia správcu okien tak, aby ste namiesto toho používali klávesu Windows (nazývaný aj Super alebo Meta):

Gnome

Do príkazového riadku zadajte toto (účinné pri ďalšom prihlásení):

gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences mouse-button-modifier '<Super>'
KDE

Systémové nastavenia ‣ Správa okien ‣ Chovanie okna ‣ Akcie okna, prepnúť z ‚Alt‘ na ‚Meta‘ klávesu.

Aktualizácia v systéme Linux

V systéme Linux existujú rôzne spôsoby aktualizácie Blenderu. Táto časť sa venuje najbežnejším prístupom.

Aktualizácia zo stránky blender.org

Po vydaní aktualizácie pre Blender si ju môžete stiahnuť priamo z webovej stránky Blenderu a nainštalovať ju pomocou krokov popísaných v časti Inštalovať z blender.org.

Aktualizácia so Správcom balíkov

Mnoho distribúcií Linuxu má k dispozícii balíčky pre Blender, ktoré je možné nainštalovať použitím distribúcie Správcu balíkov. Po inštalácii je možné Blender aktualizovať použitím rovnakých krokov ako pri aktualizácii akejkoľvek inej aplikácie.

Viď aj

Stránka Úvodnej obrazovky Predvolené, kde nájdete informácie o nastaveniach importu z predchádzajúcich verzií Blenderu a o ďalších rýchlych nastaveniach.

Známe limity

Rozbaľovanie archívu

Rozbaľovanie archívu Blenderu použitím 7-zip nie je podporované. Namiesto toho sa musí použiť TAR, pozri: #104070.