Kamera¶
Tento panel obsahuje všetky nastavenia kamery použitej na natáčanie filmu, ktorý sa práve upravuje v editore klipov. Možno tu použiť rôzne preddefinované nastavenia, ktoré možno vybrať v záhlaví panela. Takéto nastavenia, ako sú koeficienty skreslenia a hlavný bod, však nie sú zahrnuté v predvoľbách a mali by sa vyplniť aj v prípade použitia predvolieb kamery.
- Šírka snímača
Je šírka CCD snímača v kamere. Túto hodnotu nájdete v špecifikáciách kamery.
- Pomer pixelov
Je pomer pixelov snímača CCD. Túto hodnotu možno nájsť v špecifikáciách kamery, ale možno ju aj odhadnúť. Napríklad viete, že záznam by mal mať rozlíšenie 1920 × 1080, ale samotné snímky majú rozlíšenie 1280 × 1080. V tomto prípade je pomer pixelov: 1920 / 1280 = 1.5.
Objektív¶
- Ohnisková vzdialenosť
Je to samozrejmé; je to ohnisková vzdialenosť, s ktorou bol film natočený. Môže byť nastavená v milimetroch alebo pixeloch.
- Optický stred
Je optický stred objektívu použitého v kamere. Vo väčšine prípadov je totožný so stredom obrazu, ale v niektorých špeciálnych prípadoch môže byť iný. V takýchto prípadoch skontrolujte špecifikácie kamery/objektívu.
Tip
Optický stred je známy aj ako hlavný bod vo fotogrametrii.
- Nastaviť stred
Pozrite si časť Nastaviť hlavný na stred.
- Skreslenie objektívom
Matematická funkcia na konvertovanie skreslených súradníc na neskreslené.
- Mnohočlenný:
Mnohočlenné radiálne skreslenie. Používa tri koeficienty skreslenia: K1, K2 a K3.
- Divízia:
Definuje vysoké skreslenie, vďaka čomu je tento model oveľa vhodnejší pre kamery s objektívmi typu rybie oko. Používa dva koeficienty skreslenia: K1, K2.
- Nuke:
Model skreslenia, ktorý používa kompozítor Nuke. Používa dva koeficienty skreslenia K1, K2.
- Brown:
Brown-Conrady je jedným z najpokročilejších matematických modelov skreslenia objektívu. Používa sa na modelovanie radiálneho aj tangenciálneho skreslenia. Môže používať až štyri koeficienty radiálneho skreslenia: K1 - K4 a až dva koeficienty tangenciálneho skreslenia: P1 a P2.
- Koeficienty
Koeficienty sa používajú na kompenzáciu skreslenia objektívu pri nakrúcaní filmu. V súčasnosti je možné tieto hodnoty upravovať len ručne (zatiaľ neexistujú žiadne kalibračné nástroje) pomocou nástrojov dostupných v režime Skreslenie. Na tento účel upravujte K1, kým sa riešenie čo najviac nepriblíži známej ohniskovej vzdialenosti (ale berte do úvahy aj mriežku a poznámky, aby ste zabránili „nemožnému“ skresleniu).
- Koeficienty radiálneho skreslenia (K1 - K4)
Koeficienty v modeloch skreslenia objektívu fungujú nezávisle od seba. Kladné hodnoty spôsobia súdkovité skreslenie, zatiaľ čo záporné hodnoty spôsobia ihelnicové skreslenie. Pomocou zmiešania záporných aj kladných koeficientov môžete definovať zložitejšie fúzaté skreslenie alebo iné zložité skreslenia, ktoré sú menej časté, ale nie zriedkavé.
- Koeficienty tangenciálneho skreslenia (P1, P2)
Funguje nezávisle a umožňuje kompenzovať situácie, keď snímač nie je kolmý na skupinu objektívov. Optický stred (nazývaný aj hlavný bod) bude posunutý (skreslený) od stredu snímača. P1 sa používa na kompenzáciu natočenia snímača v osi Z (vertikálnej), zatiaľ čo P2 slúži na kompenzáciu natočenia snímača v osi X (horizontálnej). Takéto skreslenia možno nájsť v zdrojoch z kamier so systémom stabilizácie snímača.