Vonkajšie¶
Vonkajšie sily sa aplikujú na vrcholy (a takmer výlučne na vrcholy) objektov mäkkých telies. Využívajú sa pritom Newtonove fyzikálne zákony:
Ak na vrchol nepôsobí žiadna sila, zostane buď nepohyblivý, alebo sa pohybuje konštantnou rýchlosťou po priamke.
Zrýchlenie vrcholu závisí od jeho hmotnosti a sily. Čím je hmotnosť vrcholu väčšia, tým je zrýchlenie pomalšie. Čím väčšia je sila, tým väčšie je zrýchlenie.
Na každú akciu existuje rovnaká a opačná reakcia.
No toto sa robí len v rozsahu presnosti výpočtu, vždy je tam malé tlmenie, aby sa zabránilo prekročeniu výpočtu.
Napríklad¶
Začneme veľmi jednoduchým príkladom: predvolená kocka.
Ak chcete posúdiť účinok vonkajších síl, mali by ste najprv vypnúť Cieľ, aby sa vrcholy nevrátili do pôvodnej polohy.
Spustením prehrávania spustíte simuláciu.
Čo sa stane? Kocka sa pohybuje v zápornom smere Z. Na každý z jej ôsmich vrcholov pôsobí globálna konštantná sila - gravitácia. Gravitácia bez trenia je nezávislá od hmotnosti objektu, takže každý objekt, ktorý by ste tu použili ako mäkké teleso, by padal s rovnakým zrýchlením. Objekt sa nedeformuje, pretože každý vrchol sa pohybuje rovnakou rýchlosťou v rovnakom smere.
Silové polia¶
Vrcholy mäkkého telesa interagujú so všetkými Silovými poľami aplikovanými (zvyčajne na častice) vo vrstve, ako je vietor, silové polia a akýkoľvek iný efekt fyzikálneho poľa na spoločnej vrstve.
Mäkkého teleso Vplyvy polí¶
Referencia
- Panel:
Panel Mäkké teleso Vplyvy polí umožňuje ovládať, aký vplyv majú jednotlivé typy vonkajších silových polí na systém mäkkého telesa.
- Kolekcia efektorov
Limit efektorov na určenú skupinu. Iba efektory v tejto skupine budú mať vplyv na aktuálny systém.
- Gravitácia
Ovláda, aký vplyv má globálna gravitácia na systém.
- Všetko
Miera všetkých vplyvov efektora.
Aerodynamika¶
Hrany môžu byť pri pohybe ovplyvnené vetrom a vo vetre sa môžu trepotať alebo viať. Jednoduchý aerodynamický model vlajky vejúcej vo vetre.
Táto špeciálna vonkajšia sila nepôsobí na vrcholy, ale na spojovacie hrany. Technicky sa uplatňuje sila kolmá na hranu. Zmena mierky sily s projekciou relatívnej rýchlosti na hranu (bodový súčin). Všimnite si, že sila je rovnaká, ak fúka vietor alebo ak hranu ťaháte vzduchom rovnakou rýchlosťou. To znamená, že na hranu pohybujúcu sa vlastným smerom nepôsobí žiadna sila a na hranu pohybujúcu sa kolmo na vlastný smer pôsobí maximálna sila.
Na výpočet sily na hranu sa používa uhol a relatívna rýchlosť medzi médiom a hranou. Táto sila spôsobuje, že vrcholy s malým počtom spojovacích hrán (predná časť roviny) padajú rýchlejšie ako vrcholy s väčším počtom spojovacích hrán (stred roviny). Ak majú všetky vrcholy rovnaký počet hrán v danom smere, padajú rovnakou rýchlosťou.
Nastavenia Aerodynamiky mäkkého telesa sa nastavujú na paneli Hrany.
Cieľ¶
„Cieľ“ je tvar, ktorému sa objekt mäkkého telesa snaží prispôsobiť. Pôsobí ako špendlík na zvolenej množine vrcholov a riadi, aký vplyv na ne má mäkké teleso.
Povolením Cieľa mäkkého telesa poviete Blenderu, aby v simulácii použil polohu (alebo animovanú polohu) vrcholu. Animáciu vrcholov možno vykonať všetkými obvyklými spôsobmi (F-krivky, armatúry, rodičia, mriežky atď.) pred použitím simulácie mäkkého telesa. „Cieľ“ je požadovaná koncová poloha vrcholov. Spôsob, akým sa mäkké teleso snaží dosiahnuť tento cieľ, možno definovať silami tuhosti a tlmenia.
Pre podrobnosti si pozrite časť Nastavenia cieľa.
Sila cieľa¶
Sila cieľa určuje, koľko pohybu z animačného systému sa použije.
Hodnota Cieľ 1.0 znamená, že simulácia mäkkého telesa sa nevykonáva, objekt sa správa ako akýkoľvek bežný animovaný objekt (t. j. vrchol sa zachováva v pôvodnej polohe). Pri nastavení hodnoty Cieľ na 0,0 (alebo bez cieľa) je vrchol ovplyvňovaný iba fyzikálnymi zákonmi podľa simulácie mäkkého telesa.
Nastavením cieľových hodnôt medzi 0,0 a 1,0 môžete kombinovať medzi tým, že objekt bude ovplyvnený len animačným systémom a tým, že objekt bude ovplyvnený len efektom mäkkého telesa.
Cieľ slúži aj ako pamäť, aby sa mäkké objekty príliš nedeformovali a neskončili v nemäkkom animovanom tvare. Použitím systému váh Skupiny vrcholov môžete definovať váhu Cieľa pre každý vrchol. Aby to vyzeralo prirodzenejšie, možno definovať sily pružín, ktoré riadia, ako ďaleko sa môžu vrcholy posunúť od svojej pôvodnej polohy.
Na pohodlné nastavenie váhy sa často používa Maľovanie váhy. Pre objekty bez povrchovej siete sa namiesto toho používa parameter Váha ich vrcholov/riadiacich bodov; Použite kontextovú ponuku v režime editácie alebo panel Transformácia v oblasti bočného panela. Váhu častíc Vlasy môžete tiež namaľovať v Režime editácie častíc.
Technické detaily¶
Vo svete Mäkkého telesa sa vrcholy povrchových sietí považujú za častice s hmotnosťou. Ich pohyb je určený silami, ktoré na ne pôsobia. Okrem iných síl môžu jednotlivé častice vzájomne pôsobiť pozdĺž hrán pomocou fyzikálneho modelu, ktorý je veľmi blízky tlmičom nárazov používaným v automobiloch. Pracovné časti sú:
Pružina sa snaží udržať častice v určitej vzdialenosti. To, ako veľmi sa o to pružina snaží, sa riadi parametrom mäkkého telesa Tuhosť.
Tlmiaci prvok na upokojenie pohybu. Odpor, ktorý prvok kladie proti pohybu, sa riadi parametrom mäkkého telesa Tlmenie.