Úvod

Kľúčové tvary sa používajú na deformáciu objektov do nových tvarov na animáciu. V inej terminológii sa kľúčové tvary môžu nazývať „ciele morfológie“ alebo „tvary prelínania“.

Najobľúbenejšie prípady použitia kľúčových tvarov sú animácia tváre postavy a úprava a zdokonaľovanie kostry. Sú obzvlášť užitočné pri modelovaní organických mäkkých častí a svalov, kde je potrebná väčšia kontrola nad výsledným tvarom, než akú možno dosiahnuť kombináciou rotácie a mierky.

Kľúčové tvary možno použiť na typy objektov s vrcholmi, ako je povrchová sieť, krivka, povrch a mriežka.

../../_images/animation_shape-keys_introduction_example.png

Príklad povrchovej siete s použitými rôznymi Kľúčovými tvarmi.

Pracovný postup

Kľúčové tvary sú autorizované v paneli Kľúčové tvary, ktorý je prístupný na karte Údaje objektu v časti Vlastnosti (napr. karte Povrchová sieť pre povrchové siete objektov).

Kľúčový tvar sa upravuje tak, že najprv vyberiete kľúčový tvar na paneli a potom presuniete vrcholy objektu na novú pozíciu v zobrazení 3D záberu.

Panel obsahuje ovládače na ovplyvnenie aktuálnej hodnoty (vplyv, váha) tvaru. Tvar je možné zobraziť samostatne alebo ako sa kombinuje s ostatnými.

Pridávanie a odstraňovanie vrcholov

V kľúčovom tvare nie je možné pridávať ani odstraňovať vrcholy. Počet vrcholov a spôsob ich spojenia je určený povrchovou sieťou, krivkou, povrchom alebo mriežkou. Kľúčový tvar iba zaznamenáva polohu každého vrcholu a preto tvary vždy obsahujú všetky vrcholy objektu.

Pri pridávaní vrcholu ho všetky kľúčové tvary zaznamenajú s pozíciou, v ktorej bol vytvorený. Z hľadiska pracovného postupu je pridávanie a odstraňovanie vrcholov po vytváraní kľúčových tvarov možné, ale najlepšie je nechať vytvorenie kľúčových tvarov na dobu, keď je povrchová sieť hotová alebo jej topológia stabilná.

Pridávanie kľúčových tvarov

Pri pridávaní nového kľúčového tvaru tlačidlom + vedľa zoznamu bude nový tvar kópiou základného tvaru, nezávisle od aktuálneho výsledku viditeľného v zobrazení 3D záberu.

Pri pridávaní nového kľúčového tvaru z Špeciálne ‣ Nový tvar zo zmiešania sa tvar začne s konfiguráciou vrcholov, ktorá je v danom okamihu viditeľná.

Pri animácii tváre relatívnymi kľúčovými tvarmi môže byť užitočné najprv vytvoriť kľúčový tvar s komplexnou extrémnou pózou (napr. hnev alebo prekvapenie) a potom tento komplexný tvar rozdeliť na komponenty tak, že na komplexný tvar použijete dočasnú skupinu vrcholov a vytvoríte kópiu pomocou príkazu Nový tvar zo zmiešania. Táto technika pomáha znížiť konflikty medzi rôznymi tvarovými kľúčmi, ktoré by inak vytvorili dvojitý efekt.

Relatívne alebo absolútne kľúčové tvary

Povrchová sieť (krivka, povrch alebo mriežka) má zásobník kľúčových tvarov. Zásobník môže byť typu Relatívny alebo Absolútny.

Relatívne

Používa sa najmä na animáciu svalov, kĺbov končatín a tváre.

Každý tvar je definovaný vzhľadom na základňu alebo na iný zadaný kľúčový tvar.

Výsledný efekt viditeľný v zobrazení 3D záberu, nazývaný tiež Miešanie, je kumulatívny efekt každého tvaru s jeho aktuálnou hodnotou. Počnúc Základným tvarom sa výsledok získa pripočítaním váženého relatívneho posuvu každého tvaru k jeho referenčnému kľúču.

Hodnota

Predstavuje váhu prelínania medzi kľúčovým tvarom a jeho referenčným kľúčom.

Hodnota 0,0 znamená 100% vplyv referenčný kľúč a 1,0 kľúčového tvaru. Blender môže extrapólovať prelínanie medzi dvoma tvarmi nad hodnotou 1,0 a pod hodnotou 0,0.

Základ

Základné je názov pre prvý (najvyšší) kľúčový tvar v zásobníku.

Tvar základu predstavuje stav vrcholov objektu v ich pôvodnej polohe. Nemá žiadnu hodnotu váhy a nie je možné ho kľúčovať. Je to predvolený referenčný kľúč pri vytváraní iných tvarov.

Absolútne

Používa sa najmä na deformáciu objektov do rôznych tvarov v priebehu času.

Každý tvar definuje, aký bude tvar objektu v Čase vyhodnotenia uvedenom v jeho Hodnote.

Výsledný tvar alebo Miešanie je interpoláciou predošlého a nasledujúceho tvaru vzhľadom na aktuálny Čas vyhodnotenia.

Hodnota

Predstavuje Čas vyhodnotenia, v ktorom bude tento tvarový kľúč aktívny.

Základ

Základné je názov pre prvý (najvyšší) kľúčový tvar v zásobníku.

Tvar základu predstavuje stav vrcholov objektu v ich pôvodnej polohe.