Úvod#

Vitajte v Blenderi! Blender je bezplatná aplikácia s otvoreným zdrojom (open-source) na vytváranie 3D sústav.

S Blenderom môžete vytvárať 3D vizualizácie, ako sú statické obrázky, 3D animácie, zábery VFX a úpravy videa. Je vhodný pre jednotlivcov a malé štúdiá, ktoré profitujú z jeho zjednoteného vedenia a citlivého procesu vývoja.

Blender je viac-platformová aplikácia a bežiaca na systémoch Linux, macOS a Windows. V porovnaní s ostatnými sústavami na tvorbu 3D má tiež relatívne malé požiadavky na pamäť a disk. Jeho rozhranie využíva OpenGL na zabezpečenie konzistentného zážitku na všetkých podporovaných hardvéroch a platformách.

../../_images/getting-started_about_introduction_screenshot.jpg

Kto používa Blender?#

Blender má širokú škálu nástrojov, vďaka čomu je vhodný pre takmer akýkoľvek druh mediálnej produkcie. Profesionáli, nadšenci a štúdiá po celom svete ho používajú na vytváranie animácií, herných aktív, pohyblivej grafiky, televíznych relácií, konceptuálneho umenia, príbehových násteniek, reklám a celovečerných filmov.

Ďalšie príklady nájdete na stránke Príbehy užívateľov na webovej stránke Blender.

Kľúčové vlastnosti#

  • Blender je plne integrovaná sústava na vytváranie 3D obsahu a ponúka širokú škálu základných nástrojov vrátane Modelovanie, Prekreslenie, Animácia a príslušenstvo, Úpravy videa, VFX, Kompozícia, Textúrovanie a mnoho typov Simulácie.

  • Je to platforma s grafickým rozhraním OpenGL, ktoré je jednotná na všetkých hlavných platformách (a prispôsobiteľná skriptami Python).

  • Má vysoko kvalitnú 3D architektúru, ktorá umožňuje rýchle a efektívne vytváranie pracovných tokov.

  • Môže sa pochváliť aktívnou podporou komunity, rozsiahly zoznam stránok nájdete na serveri blender.org/community.

  • Má malý spustiteľný súbor, ktorý je voliteľne prenosný.

Najnovšiu verziu Blenderu si môžete stiahnuť tu.

../../_images/getting-started_about_introduction_postprocessing.jpg

Prekreslenie obrázku je spracovávané dodatočne.#

Blender umožňuje vykonávať širokú škálu úloh a pri prvom pokuse o pochopenie základných prvkov sa môže zdať skľučujúca. S trochou motivácie a správnymi učebnými materiálmi je však možné zoznámiť sa s Blenderom po niekoľkých hodinách praxe.

Tento manuál je dobrým začiatkom, slúži však skôr ako príručka. Existuje tiež veľa online video návodov zo špecializovaných webových stránok.

Napriek všetkému, čo Blender dokáže, zostáva nástrojom. Veľkí umelci nevytvárajú majstrovské diela stlačením gombíkov alebo manipuláciou štetcami, ale učením a precvičovaním predmetov ako ľudská anatómia, kompozícia, osvetlenie, princípy animácie atď.

Softvér na tvorbu 3D, ako je napríklad Blender, má pridanú technickú zložitosť a žargón súvisiaci so základnými technológiami. Pojmy ako UV mapy, materiály, tieňovače, mriežky a „podskupiny“ sú médiom digitálneho umelca. Ich porozumenie, a to aj v širšom zmysle, vám pomôže čo najlepšie využiť Blender.

Preto čítajte tento manuál, naučte sa, aký skvelý nástroj Blender je a majte myseľ otvorenú aj pre iné umelecké a technologické oblasti - a aj vy sa môžete stať skvelým umelcom.